خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 31 اردیبهشت 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واگذاری مجوز بهره‌برداری راه‌آهن به مردم راهکار رفع مشکلات شبکه ریلی- اخبار راه و مسکن - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 09:53
کارشناس اقتصاد حمل‌ونقل با اشاره به این‌که یکی از مشکلات بخش ریلی کشور تصدی‌گری و تنظیم‌گری توام است، گفت: با واگذاری مجوز بهره‌برداری از محورهای ریلی به مردم این مشکل به طور قطعی رفع می‌شود.
آهن،ريلي،غيردولتي،خصوصي،شبكه،بهره،شركت،گام،تنظيم،انتقال،دولت ...

خلاصه خبر

مطابق آیین نامه تعیین سهم بهینه بخش های دولتی و غیردولتی از فعالیت های راه و راه آهن، مصوب سال 1388 شورای اقتصاد، شرکت راه آهن این اختیار را داشته است که تا سقف 100 درصد بهره برداری از کشنده های ریلی و محورهای ریلی را به بخش غیردولتی واگذار کند.
شاهجویی تصریح کرد: اساسا به همین منظور بود که روند خصوصی سازی در راه آهن آغاز شد تا در طی آن، نقش راه آهن از یک متصدی و پاروزن به یک نهاد کلان نگر، تنظیم گر و خط مشی گذار تغییر کند.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به مشکلات عدیده موجود در راه آهن تصریح کرد: اینکه الان بررسی شود که مسئله لکوموتیو اولویت شماره یک راه آهن است یا زیرساخت و یا مسائل دیگر، از اهمیت برخوردار نیست و موضوع مهم این است که ریشه بروز این مشکلات شناسایی شده و مرتفع گردد.
مهمترین ریشه رخداد چنین مشکلاتی ساختار حکمرانی فعلی راه آهن است که علاوه بر ایجاد چالش های عمیق، رمق بخش غیردولتی برای توسعه هر چه بیشتر عملکرد شبکه ریلی را گرفته است.