خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 31 اردیبهشت 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فرونشست اصفهان جای کتمان و درنگ ندارد

مهر | اجتماعی و حوادث، استان‌ها | یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 09:41
اصفهان- مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه اصفهان پرخطرترین شهر ایران به لحاظ فرونشست است، گفت: شدت این پدیده جای کتمان و درنگ ندارد و باید فوری اقدام شود.
اصفهان،فرونشست،زمين،شهر،دشت،آب،برخوار،فضاي،شهرسازي،تغذيه،مسك ...

خلاصه خبر

علی بیت‌الهی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره مطالعاتش درباره فرونشست زمین در استان‌های سراسر کشور، اظهار داشت: نتیجه مطالعات این بود که شهر اصفهان بالاترین ریسک فرونشست زمین را دارد و پرخطرترین شهر کشور است.
فرسودگی لوله‌های آب منافاتی با فرونشست ندارد
وی درباره احتمال ارتباط شکستگی سلسله‌وار لوله‌های آب و فاضلاب با فرونشست زمین در شهر اصفهان، خاطرنشان کرد: محدوده‌هایی که فرونشست زمین شدت بیشتری داشته باشد و سرعت آن بالا باشد سطح زمین و لایه‌های سطحی دچار انحنا می‌شود و زیرساخت‌ها، لوله‌های آب، گاز و یا سطوح جاده‌ها، مسیر ریل‌ها و …به تبع آن انحنایی که در سطح ایجاد می‌شود، این‌ها نیز دچار انحنا می‌شوند.
مدیر بخش زلزله شناسی و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: طبیعی است که با ادامه برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی در دشت اصفهان- برخوار از یک سو و تغذیه نشدن آبخوان آن از سمت زاینده‌رود به دلیل خشکیدن کامل این رودخانه که اصلی ترین چشمه تغذیه دشت محسوب می‌شود روند فرونشست زمین شتابان شود و فرونشست زمین استمرار یابد و در نتیجه آن چنین محدثاتی آسیب بینید.
وی تصریح کرد: در همان نواحی که قدمت زیرساخت‌ها بالاست اگر فرونشست زمین ادامه دار باشد این حوادث بیشتر و بیشتر رخ دهد.
مدیر بخش زلزله شناسی و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به کاهش بارندگی‌ها نسبت به متوسط دراز مدت، اظهار داشت: این امر به دلیل کاهش آب‌های سطحی و روان آب‌ها، فشار بر منابع آب زیرزمینی را بالا خواهد برد و استحصال آب زیرزمینی بیشتر شده و در نتیجه افت سطح آب زیرزمینی و فرونشست زمین بیشتر خواهد شد.
وی با بیان اینکه اگر وضعیت فرونشست به همین منوال ادامه یابد آثار آن پیش رونده تر و تعداد سوانح و حوادث بیشتر خواهد شد، اظهار داشت: ضرورت دارد که اقداماتی عملی برای جلوگیری از فرونشست و کنترل آثار آن به ویژه در کلانشهر اصفهان داشته باشیم.
بیت‌الهی گفت: امکان ندارد اصلی ترین چشمه تغذیه دشت اصفهان در سمت جنوب دشت اصفهان- برخوار از منبع تغذیه خود، زاینده رود بی نصیب باشد و از طرفی فرونشست نداشته باشیم!