خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 31 اردیبهشت 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نتایج انتخابات لبنان جهان را غافلگیر خواهد کرد

مهر | بین‌الملل | یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 08:06
تحلیلگر سیاسی و سردبیر روزنامه الدیار لبنان با اعلام اینکه تنها راه برون رفت از بحران کنونی این کشور توجه به شرق است، اظهار داشت: نتایج انتخابات لبنان جهان را غافلگیر خواهد کرد.
لبنان،انتخابات،حزب،الله،آمريكا،پيمانان،پارلماني،سفير،كنوني،ع ...

خلاصه خبر

*طی ماههای اخیر شاهد تلاش برخی طرف‌های سیاسی و کشورهای خارجی از جمله فرانسه، آمریکا و عربستان برای تعویق انتخابات بودیم، هدف از این اقدامات چیست؟
بدون شک دخالت‌های مستقیم برخی کشورهای خارجی در انتخابات پارلمانی لبنان به ویژه از سوی واشنگتن، پاریس و ریاض به نهایت خود رسیده است و عربستان سعودی میلیون‌ها دلار به قوات اللبنانیه، حزب سوسیالیست ترقیخواه و برخی گروههای سنی پرداخت کرده است حتی «ولید البخاری» سفیر عربستان در لبنان به طور آشکار و مستقیم در انتخابات دخالت می‌کند و از مناطق بازدید و با نامزدهای انتخاباتی دیدار می‌کند، وی همچنین به «عبداللطیف دریان» مفتی لبنان فشار می‌آورد تا اهل تسنن را به نافرمانی علیه تصمیم سعد الحریری مبنی بر تحریم انتخابات تشویق کند.
تمامی تلاش‌های سفیر سعودی با هدف جلوگیری از افزایش نفوذ حزب الله در لبنان صورت می‌گیرد.
آنچه حائز اهمیت است این است که حمایت‌های خارجی از جریان ۱۴ مارس و نهادهای مدنی در لبنان هرگز بر افکار عمومی لبنان تأثیر نخواهد گذاشت، نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب الله لبنان و هم پیمانان آن اکثریت کرسی‌های پارلمان لبنان را به دست خواهند آورد و این همان چیزی است که باعث شده است سفارت‌های آمریکا و عربستان اخیراً برای دخالت در امور داخلی لبنان و تعویق انتخابات تلاش کنند تا از این طریق حزب الله و هم پیمانان آن پیشتاز نتایج انتخابات نباشند اما حزب الله و هم پیمانان آن تمامی توطئه‌های خارجی را از بین برده اند و شرایط برگزاری انتخابات را فراهم کرده اند.
همانطور که قبلاً گفتم دخالت سفیر آمریکا در بیروت در امور داخلی لبنان نیازی به دلیل ندارد اما دخالتهای آن به برکت وجود مقاومت و هم پیمانان آن با شکست مواجه شده است، واشنگتن به خوبی از توان و قوای مقاومت در لبنان آگاه است، مقاومتی که تمامی توطئه‌های آمریکا برای بین المللی کردن بحران لبنان و برگزاری انتخابات تحت نظارت نهادهای بین المللی و سازمان ملل متحد را با ناکامی مواجه کرده است و نتایج انتخابات به یاری خدا جهان را غافلگیر خواهد کرد و ضمن تاکید بر قدرت حزب الله و حضور آن در عرصه لبنان، سیلی محکمی به واشنگتن و ریاض خواهد بود که همواره برای بی ثباتی در لبنان و ضربه زدن به مقاومت تلاش کرده اند.