خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 31 اردیبهشت 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پشت پرده بازجویی پیام‌رسان اروپایی در فرانکفورت/ چه کسی مزاحم توافق است؟

مشرق | سیاسی | یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 05:00
انریکه مورا معاون سیاست خارجه اتحادیه اروپا و متخصص جنگ شبکه‌ای ناتو پس از بازگشت از ایران و در فرودگاه فرانکفورت بازداشت‌شده است.
مورا،ايران،اروپايي،بازداشت،اروپا،تهران،آمريكا،انريكه،آلمان،م ...

خلاصه خبر

سرویس سیاست مشرق- انریکه مورا معاون سیاست خارجه اتحادیه اروپا و متخصص جنگ شبکه‌ای ناتو پس از بازگشت از ایران و در فرودگاه فرانکفورت بازداشت‌شده است.
مورا نوشته بود که برای ساعاتی توسط پلیس آلمان دستگیر و مدارک او ازجمله لپ‌تاپ و تلفن همراهش توقیف‌شده است!
ماجرای دستگیری مقام سیاسی اروپایی در آلمان وقتی جالب می‌شود که ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام می‌کند که منتظر است اطلاعات جدیدی از انریکه مورا پیرامون پرونده هسته‌ای و مذاکراتش با ایران بگیرد.
مورا پیش از سفر به تهران اعلام کرده بود برای باز کردن قفل مذاکرات عازم ایران است.
در داستان بازداشت انریکه مورا در اروپا رد پای دو سازمان بدنام موساد و سیا به‌وضوح به دیده می‌شود.
میزان نفوذ مأموران موساد و سیا در این کشور اروپایی به حدی است که پلیس فدرال آلمان و نیز سرویس امنیت آن کشور هیچ اشرافی بر عملکرد عناصر خارجی نداشته و تنها در سطح چک و کنترل عمل می‌کنند.
بازداشت انریکه مورا و نیز تخلیه اطلاعاتی او در فرودگاه آلمان چند نکته قابل‌تأمل و مهم دارد:
۱- انریکه مورا پیش از سفر به تهران اعلام کرده بود به دنبال «بن‌بست شکنی» در مذاکرات وین و امیدوار به حصول توافق میان غرب و ایران است.
برخورد عجیب واشنگتن با مورا نشانه‌ای از چهره واقعی آن کشور در خود دارد.
۵- بازداشت انریکه مورا در آلمان، نشانه‌های مهمی از شکست طرف غربی و موفقیتِ تیم ایرانی درروند مذاکرات وین است.
سفر بدون دستاورد انریکه مورا به تهران علاوه بر نمایش چهره واقعی از منطق دیپلماسی آمریکا در خود تجربه‌ای مهم برای وزارت امور خارجه دارد، «مشرق» پیش‌ازاین در گزارشی سفر مورا به ایران را بدون دستاورد خوانده و آن را نه هوای تازه برای احیای برجام که تنها ابزاری برای اجرای سیاست فشار حداکثری خوانده بود.
مأموران گسیل‌شده از جانب کشورهای غربی یا مانند مورا توسط آمریکایی‌ها تخلیه اطلاعاتی می‌شوند و یا چون مأموران آژانس جاسوسی کرده و اطلاعات سایت‌های کشور را روی میز موساد و سیا می‌گذارند.