خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 31 اردیبهشت 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کدام مقامات در چهارمین روز نمایشگاه کتاب به مصلی آمدند؟

مهر | فرهنگی و هنری | یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 01:53
«سرای دانش بنیان و فناوری‌های فرهنگی» در چهارمین روز از نمایشگاه کتاب آغاز به کار کرد. در این روز برخی از مقامات کشوری برای بازدید از نمایشگاه به مصلی آمدند و نشست‌های مهمی نیز برگزار شد.
كتاب،نمايشگاه،روز،تهران،اسلام،جهان،حضور،اسلامي،سومين،افغانست ...

خلاصه خبر

احمدوند در این دیدار گزارشی از روند برگزاری سی و سومین دوره نمایشگاه کتاب تهران ارائه کرد و گفت: همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در مصلی، ۱۷۰۰ ناشر در شکل فیزیکی، ۱۱۰۰ ناشر در شکل مجازی و ۱۷۰ ناشر از کشورهای خارجی حضور دارند.
مشکلات اتحادیه ناشران افغانستان حل شد
در سه روز نخست سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران غرفه‌های خالی اتحادیه ناشران افغانستان بسیار به چشم می‌آمد و این به دلیل مشکلاتی بود که در زمینه ارسال کتاب‌های ناشران افغانستانی وجود داشت.
شرکت‌های استارتاپی شتاب دهنده در حوزه فرهنگ در این سرا حضور داشته و به معرفی محصولات خود می‌پردازند انتشارات امیری غرفه با کتاب‌هایی چون «دام خرس، حکایت شکست شوروی در افغانستان»، «یادنامه استاد قاسم، بنیانگذار موسیقی معاصر در افغانستان»، «رها در باد»، «افغان مدرن؛ تاریخ یک ملت جهانی»، «در جستجوی دشمن، ملأ عمر و دشمن ناشناس»، «حدود عالم»، تحفه الحبیب»، «تاریخ پنج هزار ساله افغانستان» و… حضور پیدا کرده است.
نشر زریاب نیز با عمده آثار مرحوم رهنورد زریاب حضور پیدا کرده است و آثاری چون «پیشگامان شعر نو در افغانستان».
بهای پشت جلد کتاب‌ها به واحد پول ملی افغانستان یعنی افغانی است که به ارزش ریالی آن محاسبه می‌شود.
اتحادیه ناشران افغانستان در سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در نیم طبقه شبستان، سالن ناشران بین الملل در راهروی یک غرفه‌های شماره ۲۶ ۲۷ ۲۸ و۲۹ حضور دارد.
این نشست با حضور یاسر احمدوند، رئیس سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، لعیا یاراحمدی، همسر مرحوم علی صفوی شاملو و محمدجواد یاراحمدی، همکار آن مرحوم در مجموعه کتابرسان در محل غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد.
حرکت مجموعه کتابرسان به تمام معنا هدفمند و هوشمند است؛ در این مجموعه، ظرفیت کتاب‌ها و نیاز مخاطب به خوبی شناخته شده است.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که مرحوم شاملو بر محتوا اشراف داشت و نیاز مخاطب را هم می‌شناخت، ادامه داد: مجموعه کتابرسان ایشان قابلیت نمونه‌سازی دارد؛ نمونه‌ای که هم شامل اشراف بر محتوا باشد و هم نیاز مخاطب را موردتوجه قرار دهد.
مجموعه کتابرسان بدون پشتوانه مالی توانست یک مجموعه موفق باشد.
رونمایی از تازه‌های کتابخانه‌، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
برنامه رونمایی از پنج کتاب مرکز اسناد و کتابخانه مجلس شورای اسلامی نیز شنبه ۲۴ اردیبهشت در غرفه این انتشارات در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، از دیگر شخصیت‌هایی بود که در چهارمین روز از سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از این نمایشگاه بازدید کرد و به دیدار با یاسر احمدوند، رئیس نمایشگاه و معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت وی افزود: حمیدرضا سلمانی، تحقیق، تدوین و تصحیح متن نسخه کتاب «تاریخ سیستان» را طی سال‌ها زحمت انجام داده و از زوایای مختلف به این متن نگاه کرده است و با نگاهی جامع و فراگیر آن را از نظر گذرانده است.
این کتاب دربردارنده مسائل زبان‌شناسی، مسائل سبکی، واژه‌شناسی، مسائل صرف و نحوی، دستوری، پاورقی‌ها و تعلیقات مفصل است که حاکی از اشراف مصحح به منابع علمی و آبشخورهای تحقیقاتی است.
هنوز ابعاد مجاهدت‌های مدافعان حرم مشخص نشده است
وی ادامه داد: برای آن‌که کتاب بتواند مخاطب عام را جذب کند در یک مقاله به صورت ساده به بیان موضوع پرداخته شده است.
برای ورود به بحث کتاب ابتدا لازم است به یک مقدمه اشاره کنم؛ وقتی امپراتوری عثمانی سقوط کرد.
از کجا سرچشمه می‌گیرد؟