خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 04 خرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

گرد و غبار مهمان تابستانه تهرانی ها/باعث و بانی این پدیده شوم کیست؟

مشرق | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 00:18
موضوع گرد و غبار روزهای اخیر ساکنان شهرهای مختلف از جمله تهران را درگیر کرده است. برخی مسوولان معتقدند که به احتمال زیاد در تابستان هم با این پدیده رو به رو هستیم.
تهران،گرد،منشأ،غبار،پديده،علمي،رويداد،آلودگي،اصلي،ايران،منشا ...

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، موضوع گرد و غبار روزهای اخیر ساکنان شهرهای مختلف از جمله تهران را درگیر کرد.
در ۱۲ سال گذشته پدیده‌ گرد و غبار را ما در تهران شاهد نبوده‌ایم
احتمال افزایش گرد و غبار در تابستان وجود دارد و بارها مسوولان خواستار منشا یابی این پدیده شده اند
رفیعی گفت: اثرگذاری بیماری‌زایی گرد و غبارهایی که با منشأ خارجی به فلات مرکزی ایران می‌رسند، بیشتر از اثرگذاری بیماری زایی شهرهای مرزی است چون ذرات درشت‌تر و سنگین‌تر پیش از رسیدن به مرکز کشور فرونشین می‌شوند و ذرات ریزی که قابلیت رسوب به دستگاه تنفسی را دارند وارد فلات مرکزی می‌شوند؛ این ذرات اگر بار آلودگی اضافی نداشته باشند، خودشان منشأ بیماری‌هایی در دستگاه تنفسی هستند.
عده ای منشا گرد و غبار را داخلی و برخی منشا را خارجی می دانند و هنوز مشخص نیست که دقیقا منشا گرد و غبار چیست.
یک عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ریشه اصلی گرد و غبار را در حوضه دجله و فرات می‌داند و ادامه داد: براساس بررسی‌های علمی صورت گرفته در پهنه‌های آبی دجله و فرات معتقد است افزایش جمعیت، سدسازی‌های بی‌رویه و افزایش دما در منطقه خاورمیانه موجب تشدید گرد و غبار شده است.
بر اساس این گزارش، گرد و غبار به تهران امده و هر چند روز یک بار شدت می یابد.برخی علت را داخلی و برخی خارجی می دانند و هنوز منشا اصلی مشخص نیست اما کارشناسان می گوید دوباره شاهد این پدیده در تابستان هستیم.