خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کربلای ۵ بزرگ‌ترین برگ برنده سیاسی ایران در جنگ بود

باشگاه خبرنگاران | یادداشت | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 18:35
۱۹‌دی‌ماه یادآور یکی از رشادت‌های مردان ایران زمین در دوران «دفاع مقدس» است که باعث شد تا دشمن متوجه توان واقعی رزمندگان ایرانی بشود.
حمله،ارتش،ستاد،عراقي،رييس،تلفات،فريب،رزمندگان،شلمچه،غافلگيري ...

خلاصه خبر

رئیس ستاد قرارگاه کربلای سپاه در دوران دفاع مقدس:
بیشتربخوانید : چرا فرمانده لشگر پشت موتورسیکلت نشست؟
ارتش بعث در جشن شکست «کربلای چهار» بود که ایرانی‌ها «کربلای پنج» را آغاز کردند، فرماندهان و رزمندگان ایرانی در میانه تردید و امید، ۱۹ دی‌ماه به خط «شلمچه» زدند و عراقی‌ها در جشن پیروزی‌شان حسابی غافلگیر شدند.
«حمدانی» از فرماندهان گارد ریاست جمهوری عراق می‌گوید: حمله «کربلای چهار» ایران به کلی شکست خورد و رقابتی میان فرماندهان سپاه سوم و هفتم عراق که همیشه موفق بودند، پدید آمد.
آمار‌هایی که تقریباً خنده‌دار بود، اما صدام رضایت داشت، چون پس از فاو، این دروغگویی‌ها تسکینش می‌داد.
شهادت ۴۰۰ فرمانده ایرانی در عملیات کربلای پنج
سه قرارگاه کربلا، قدس و نجف با حدود ۲۷ یگان سپاه در این عملیات شرکت داشتند.
شکستن خط شلمچه برای عراق غیرقابل تصور بود.
طی ۱۵ شبانه روزی که عملیات اجرا می‌شد فقط توپخانه نیروی زمینی سپاه و ارتش، ۳۸۵ هزار و ۸۷۵ گلوله بر سر نیرو‌های عراقی ریختند.
دراین عملیات هفت هزار و ۶۵۱ رزمنده ایرانی به شهادت رسیدند که ۴۰۰ نفر از آن‌ها از فرماندهان بودند.
در ادامه این گزارش مصاحبه‌ای داشتیم با سرتیپ پاسدار خلبان امیر حیات مقدم، فرمانده ستاد قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس تا او از زوایای پنهان و ویژگی‌های کربلای پنج برایمان بگوید.
فرمانده ستاد قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس، ادامه داد: عملیات کربلای چهار یک مقدمه‌ای برای کربلای پنج محسوب می‌شد و همه توان ما درکربلای پنج به کار گرفته شد و توانستیم ، دوسوم ماشین‌آلات نظامی و زرهی عراق را دراین عملیات از بین ببریم چرا که با همه توان نظامی این عملیات را شکل دادیم.
رییس ستاد قرارگاه کربلای سپاه در دوران دفاع مقدس، یادآورشد: در عملیات‌های دیگر هم هدف، بصره بود، ولی دشمن راه را بسته بود و از فاو شروع کردیم.
ما در دوران دفاع مقدس به‌طور قاطع پیروز شدیم.
شاید در والفجر مقدماتی یا کربلای چهار ناموفق بودیم ولی در عملیات‌های دیگر به پیروزی‌های خوب و قاطعی دست یافتیم.
وی با اشاره به یاد و خاطرات شهدای عملیات‌های دوران دفاع مقدس افزود: من در کربلای پنج رییس قرارگاه عملیات بودم که خاطرات شهید میثمی، روحانی رزمنده‌ای که نماینده امام؟ره؟
در قرارگاه خاتم بود برایم زیاد تداعی می‌شود چرا که با رشادت‌ها و سلوک خاصی که با دیگر رزمندگان داشت در این عملیات به شهادت رسید که یاد و نامش را در کنار دیگر شهدای دوران دفاع مقدس گرامی می‌داریم.