خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 30 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پشت پرده شورای مقاومت ملی افغانستان/ آیا کابل آماده جنگ داخلی می‌شود؟

مشرق | بین‌الملل، بین‌الملل | شنبه، 25 دی 1400 - 19:30
امریکا به دنبال راهی برای آشوبناک کردن محیط افغانستان به‌منظور زمینه‌سازی برای بازگشت نفوذ سیاسی یا حتی در درازمدت بازگشت قوای نظامی ناتو به آنجاست.
افغانستان،امريكا،طالبان،ازبك،مقاومت،دوستم،جنگ،شوراي،سياسي،با ...

خلاصه خبر

سرویس جهان مشرق*- بخشی از اپوزیسیون خارج نشین طالبان (عمدتاً ساکن ترکیه) خبر از تشکیل «شورای عالی مقاومت ملی» باهدف مبارزه با طالبان داد.
واقعیت در آینه کاخ ژنرال دوستم
امروز در شیرغان و کابل مردم ازبک و تاجیک و پشتون و ...
برون و درون کاخ‌های آن‌چنانی دوستم را دیده و وضعیت زندگی فوق‌العاده تجملی او را با وضع زندگی توده مردم عمدتاً فقیر افغانستان مقایسه می‌کنند.
امروز آن خانه‌ها و درواقع کاخ‌ها در شیرغان و کابل مورد استفاده‌های نظامی و خدماتی است و حداقل فعلاً رهبران طالبان خود را به سبک زندگی امثال دوستم نیالوده‌اند.
وجود چهره‌های بلندپایه تاجیک در طالبان (قاری فصیح الدین فرمانده کل ارتش طالبان و قاری حنیف وزیر اقتصاد و ...) و نیز چهره‌های ازبک طالبان (مولوی عبدالسلام حنفی معاون نخست‌وزیر و انعام الله سمنگانی و ...) از دیگر عوامل مؤثر بر عدم یارگیری شورای مقاومت از میان قومیت‌های تاجیک و ازبک است.
بی‌شک سیاست امریکا رها کردن افغانستان نبود اما پس از ضربات متعددی که طی سال‌ها دریافت کرد، با یک برآورد غلط اطلاعاتی افغانستان را ترک کرد درحالی‌که گمان می‌کرد کشور درگیر یک جنگ داخلی طولانی‌مدت می‌شود و او می‌تواند پس از چند ماه یا چند سال به‌عنوان یک قهرمان و منجی به افغانستان برگردد.
به نظر می‌رسد که محیط داخلی افغانستان چندان پذیرای ایده‌هایی چون تشکیل شورای مقاومت و مانند آن نباشد چراکه این ایده‌ها پی آمدی به نام جنگ را در پی خواهد داشت و توده مردم افغانستان خسته از چهار دهه جنگ و خونریزی اولویت بیشتری برای امنیت قائل هستند و طالبان هم توانسته است اقشار خائف از حکومت امارت اسلامی را با قطع دست دزدان و رشوه بگیران و آدم‌ربایان و ...
برخی چهره‌های نامدار واصلی شورای مقاومت شکل‌گرفته نیز ازجمله بدنام‌ترین رهبران سیاسی تاریخ افغانستان هستند و امثال کاخ‌های مارشال دوستم در مقابل دیدگان مردم فقیر افغانستان باعث نفرت از چنین رهبرانی شده است.
وضعیت شیعه در افغانستان نیز به‌گونه‌ای نیست که تصور شود جامعه شیعه علاقه به درگیری با طالبان داشته باشد.
در سطح خارجی اما امریکا به دنبال راهی برای آشوبناک کردن محیط افغانستان به‌منظور زمینه‌سازی برای بازگشت نفوذ سیاسی یا حتی در درازمدت بازگشت قوای نظامی ناتو به آنجاست.
جایگاه ژئوپلیتیک افغانستان در قلب آسیا (محل اتصال شرق و غرب آسیا به یکدیگر)
*بهرام زاهدی؛ تحلیل‌گر ارشد مسائل افغانستان