خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 30 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

گستره برخی شهدا هم‌چون حاج قاسم سلیمانی، یک دنیا را به لرزه درمی‌آورد

ایسنا | استان‌ها | شنبه، 25 دی 1400 - 18:31
مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با بیان این‌که گستره برخی شهدا هم‌چون حاج قاسم سلیمانی، یک دنیا را به لرزه درمی‌آورد، افزود: حاج قاسم بعد از ۴۰ سال مجاهدت در زمان شهادتش، ۲۷ میلیون دلداده به پای تابوتش گریستند. این شهید در جوار حرم امام کاظم (ع) به مقام شهادت رسید و بدنش همانند حضرت ابوالفضل عباس (ع) تکه تکه شده و سپس زائر نجف و کربلا شد. پیکر مبارک حاج قاسم در کربلای ایران و شهر قم نیز تشییع شد و ولی فقیه‌اش در تهران بر سر پیکیرش نماز خواند و گریست و سپس بر اساس وصیتش در جوار شهید حسین یوسف الهی به خاک سپرده شد.
شهيد،قاسم،شهدا،حاج،شهادت،اشاره،شهادتش،شرقي،انقلاب،اوقاف،خيري ...

خلاصه خبر

این شهید در جوار حرم امام کاظم (ع) به مقام شهادت رسید و بدنش همانند حضرت ابوالفضل عباس (ع) تکه تکه شده و سپس زائر نجف و کربلا شد.
وی با بیان این‌که عقل عادی بشر یارای درک مقام شهادت نیست، اظهار کرد: در صحبت و خاطره گویی از شهدا، باید گفت که آن‌ها، افرادی بودند که بالاترین دارایی خود یعنی جانشان را در طبق اخلاص گذاشته و با خدا معامله کردند تا به رضایت پروردگار متعال برسند.
حسینی با اشاره به وصیتنامه حاج قاسم سلیمانی، اظهار کرد: حاج قاسم در وصیتنامه خود به صراحت خطاب به پروردگارش قسم می‎خورد که «معبود من، عشق من و معشوق من، دوستت دارم.
وی با اشاره به آیه ۱۶۹ سوره آل عمران، گفت: در این آیه آمده که «و لَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ، هرگز کسانی را که در راه خدا کشته شده‌اند مرده مپندار بلکه زنده‏‌اند که نزد پروردگارشان روزی داده می‌‏شوند.» در واقع شهدا آگاهانه و شاهدانه از دنیا منتقل می‌شوند و آن‌ها بعد از مرگشان، هنوز زنده هستند.
وی در ادامه با اشاره به مدفون شدن شهیدی در قبرستان ملک تبریز، اظهار کرد: شهید محمدرضا مهرپاک که دانشجوی ۱۹ ساله رشته پزشکی بود پس از شهادتش در قبرستان ملک تبریز دفن شده است.
وقتی آیت الله جوادی آملی وصیتنامه این شهید را دید، عمامه را از سرش برداشته و سر بر خاک گذاشت و گفت که پروردگارا، من ۴۰ سال شاگردی امام (ره) را کردم، چگونه این شهدا به مقام شهادت و نزد تو رسیدند اما ما نرسیدیم.
پس از یک ساعت از شهادت بیرامی، خمپاره‌ای به پای شهید فتحی افتاده و او نیز شهید می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: نباید بگذاریم که فرهنگ شهادت، فداکاری و جهاد از بین برود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با بیان این‌که امروز در کشورمان نیازمند تفکر و فرهنگ شهادت هستیم، اظهار کرد: امروز مادران حاضر نیستند یک تیغ به پای فرزندشان برود، اما آن روزها مادرانی بودند که هر ۹ فرزند خود را تقدیم خداوند متعال کرده و پا به پای فرزندان شهیدشان بودند.