خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 30 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

استفاده کره‌ای‌ها از زمین مذاکرات برای فرار از پرداخت جریمه بیشتر به سرمایه‌گذار ایرانی

فارس | اقتصادی | شنبه، 25 دی 1400 - 17:30
طبق خبری که از سوی یونهاپ خبرگزاری مشهور کره‌ای منتشر شد، با صدور مجوزی از سوی دولت امریکا، دولت کره جنوبی امکان پرداخت غرامت گروه صنعتی انتخاب را پیدا کرد.
كره،جنوبي،دولت،آمريكا،پرداخت،گروه،انتخاب،ايراني،صنعتي،غرامت، ...

خلاصه خبر

وزارت خزانه‌داری آمریکا اخیرا در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره چرایی صدور مجوز اوفک برای دولت کره جنوبی در یک پرونده اقتصادی از لزوم کمک به دولت کره جنوبی برای خاتمه دادن به پرونده خانواده دیانی که حول محور خرید شرکت صنعتی دوو الکترونیکس از سال 1389 شکل گرفته، خبر داد.
براساس این مجوز ویژه که از سوی دفتر اوفک در وزارت خزانه داری آمریکا صادر شده، دولت کره اجازه دارد تا غرامت سرمایه‌گذار ایرانی درباره مشکل مالکیت دوو الکترونیک در سال 2010 را پرداخت کند.
یونهاپ خبرگزاری مشهور کره‌ای نخستین رسانه‌ای بود که با استناد به دیدار چوی جونگ کان وزیر امور خارجه کره جنوبی با رابرت مالی فرستاده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا به مذاکرات هسته‌ای، از توافق بر سر پرداخت غرامت به خانواده دیانی از سوی دولت کره جنوبی با موافقت آمریکا خبر داد.
پس از این خبر بود که خبرگزاری رویترز با اشاره به اجازه وزارت خزانه‌داری آمریکا از لزوم تسویه حساب مالی میان دولت کره جنوبی و گروه صنعتی انتخاب به مالکیت خانواده دیانی خبر داد.
سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده با توجه به اینکه دولت کره جنوبی از تحریم‌های ایالات متحده و سازمان ملل حمایت کرده است، از امتیاز دریافت این مجوز خاص جهت تسویه حساب با طرف ایرانی جهت فیصله دادن به پرونده گروه صنعتی انتخاب تاکید کرده و از کنار تاثیر مذاکرات احیای برجام در وین بر این مجوز گذشته است.
با توجه به اینکه کره جنوبی به بهانه اینکه تحریم ایران، اجازه پرداخت این پول را از سوی آمریکا ندارد، از دادن این پول امتناع کرد.