خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 07 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کشف جدیدی در مورد ارتباط میان رشد سلول‌های مغز و ابتلا به اسکیزوفرنی

ایسنا | دانش و فناوری | شنبه، 25 دی 1400 - 16:35
دانشمندان "دانشگاه کاردیف" در بررسی جدید خود، از ارتباط میان نحوه رشد سلول‌های مغز و ابتلا به اسکیزوفرنی پرده برداشته‌اند.
مغز،ژنتيكي،اختلالات،رواني،اسكيزوفرني،عوامل،مختل،اختلال،تولد، ...

خلاصه خبر

این نخستین پژوهشی است که نشان می‌دهد اختلال ژنتیکی فرآیندهای سلولی ویژه که برای رشد مغز حیاتی هستند، با خطر بروز طیف گسترده‌ای از اختلالات روانی ارتباط دارد.
دکتر "اندرو پوکلینگتون"(Andrew Pocklington)، از پژوهشگران این پروژه گفت: عوامل ژنتیکی، نقش مهمی در تعیین خطر ابتلای شخص به اختلالات روانی دارند.
دکتر "یونجو جنی شین"(Eunju Jenny Shin)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما برای درک علل اصلی اختلالات روانی، روی بررسی رشد سلول‌های مغز تمرکز کردیم.
دانشمندان نشان دادند عوامل خطر ژنتیکی که به بروز اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی منجر می‌شوند، در این مجموعه‌ها بسیار متمرکز هستند.
اختلالات مرتبط با مختل شدن این ژن‌ها، تاخیر در رشد، اوتیسم، اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی، اختلال دوقطبی و افسردگی عمده را شامل می‌شوند.
برای ترسیم طیف گسترده‌ای از فرآیندهای رشد که در اختلالات روانی گوناگون مختل می‌شوند و بررسی اثرات بلندمدت آنها بر مغز، به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.