خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 07 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رهبر انقلاب، شعر فارسی را یک سرمایه ملی می‌دانند- اخبار ادبیات و نشر - اخبار فرهنگی تسنیم

تسنیم | فرهنگی و هنری | شنبه، 25 دی 1400 - 14:30
مراسم رونمایی از کتاب «رسم شاعری» برگزار شد. جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ در این مراسم درباره دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب درباره شعر فارسی صحبت کردند.
شعر،انقلاب،رهبر،شاعران،معظم،ديدار،جلسات،حضور،بيانات،شاعري،اد ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از کتاب «رسم شاعری»، شامل بیانات رهبر معظم انقلاب درباره شعر، نوشته محمدرضا وحیدزاده، شب گذشته 24 دی‌ماه، با حضور جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب به صورت مجازی برگزار شد.
«رسم شاعری»؛ نگاهی به دیدگاه‌های رهبر انقلاب درباره شعر
روایت 10 سال اجرای جلسات شاعران با رهبر انقلاب
علیرضا قزوه، شاعر و پژوهشگر، که خود سال‌ها کار اداره جلسات شعرخوانی شاعران در محضر رهبر معظم انقلاب را برعهده داشت، در ادامه این مراسم به تجربیات این سال‌های خود اشاره کرد و گفت: من به عنوان یک عضو کوچک از خانواده شعر، این افتخار را داشتم که بیش از 20 سال در جلسات شعرخوانی شاعران در دیدار با رهبر انقلاب شرکت و حدود 10 سال نیز این جلسات را اداره کرده‌ام.
ایشان همواره مشوق شاعران جوان بودند.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب همواره نکات ظریفی را به شاعران متذکر می‌شوند که گاه از نظر خود شاعران پنهان مانده است، ادامه داد: خوشحالیم که رهبر فرزانه‌ای داریم که شعر و ادبیات را پاس می‌دارند و خودشان نیز به زینت شاعری آراسته‌اند.
رضا اسماعیلی، شاعر و پژوهشگر، نیز در ادامه این جلسه با ارائه یادداشتی به تاریخچه جلسات دیدار شاعران با رهبر انقلاب و تأثیرات این جلسات بر فضای شعری کشور اشاره کرد.
در بخشی از این یادداشت آمده است: پیشینه جلسات شعرخوانی شاعران در حضور مقام معظم رهبری به دهه اول انقلاب و سال‌هایی بر می‌گردد که امین شعر انقلاب مسئولیت ریاست جمهوری را بر عهده داشتند.
به گفته اسماعیلی؛ اینکه رهبر فرزانه انقلاب با بزرگواری تمام، بخشی از وقت خویش را در طول سال به دیدار با اساتید شعر و ادب و شاعران اختصاص می‌دهند، حاکی از ادب‌پروری و شعر دوستی ایشان است.
ای کاش سایر مسئولان فرهنگی نیز از سیره عملی رهبر فرزانه انقلاب، تکریم و تجلیل شایسته از اصحاب شعر و ادب را بیاموزند.
سال‌های گذشته گزینش شاعران برای حضور در جلسات رهبری توسط یک شورای هفت نفره از شاعران حوزه هنری صورت می‌گرفت.
سیدحکیم بینش، از شاعران افغانستانی، نیز در این جلسه با اشاره به نکات مطرح شده در دیدار سالانه شاعران با رهبر معظم انقلاب گفت: بیانات ایشان همیشه برایم تازگی داشت.
رهبر انقلاب، شعر فارسی را یک سرمایه ملی می‌دانند
وی افزود: بیانات دقیق ایشان درباره شعر، آیندۀ شعر، هدف شعر، شعرای پیشین، حکمت در شعر و پرداختن به مضامین نو و صیقل دادن مضامین نه تنها برای شاعران جوان که برای همۀ شاعران کارگشاست.
ایشان گاه به نکات بسیاری دقیقی اشاره می‌کنند که از نگاه تیزبین بسیاری از شاعران بزرگ زمانۀ ما دور مانده است و همین تذکر و یادآوری ایشان فصل جدیدی از تکاپو را در میان شاعران به‌وجود می‌آورد.
به گفته بینش؛ یکی از نکاتی که در سخنان مقام معظم رهبری دیده می‌شود، این است که از شعر به عنوان یک ثروت و سرمایه نام یاد می‌کنند و به این نکته جوانان را متذکر می‌شوند که از حکمت در شعرشان غفلت نکنند.
بدون شک حمایت‌های رهبر فرزانه و حکیم انقلاب باعث رشد و شکوفایی شعر فارسی در این عصر شده است که به گفتۀ یکی از دوستان در هیچ دورۀ این قدر مضامین شعر فارسی گسترده و توسعه نیافته است.
خاطره‌ای از شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب
نغمه مستشار نظامی
سلامی می‌کند از دورها با شعر کوتاهی
که می‌خوانند صدها درد دل را از دل آهی
خوشا لطف امین نکته‌بین پارسی‌گویان
نیرزد نزد کوه صبرشان شعرم پر کاهی
رهنمودی شاعرانه بر زبان مادری
با امین شعرها این‌گونه هم‌پیمان شویم
درکنار شعر گفتن پیرو قرآن شویم