خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

همراه با امیرعبداللهیان؛ رایزنی‌هایی از خلیج فارس تا شرق دور

مشرق | بین‌الملل | شنبه، 25 دی 1400 - 13:53
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در هفته‌ای که گذشت علاوه بر سفر به عمان و قطر در حاشیه جنوبی خلیج فارس به دعوت همتای چینی به شهر ووشی رفت و از اجرایی شدن برنامه همکاری جامع ایران و چین خبر داد.
ايران،ديدار،اسلامي،خارجه،سفر،وزير،جمهوري،كشور،چين،امور،عمان، ...

خلاصه خبر

در همین خصوص روز دوشنبه ۲۰ دی ماه حسین امیرعبداللهیان راهی عمان شد و از آن جا هم به قطر رفت.
طبعا از ابتکارات سلطنت عمان در مسیر همکاری‌ها و گفت‌وگوهای منطقه‌ای و در مسیر درستی که امروز در وین جریان دارد، استفاده لازم را خواهیم کرد.
وی در سفر یک روزه‌اش به مسقط ضمن دیدار با «فهد بن محمود» معاون سلطان عمان، با «بدر بن حمد البوسعیدی» همتای عمانی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
وزیر امور خارجه در دیدار معاون سلطان عمان بر حسن نیت و جدیت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب در وین تأکید کرد.
فهد بن محمود آل سعید معاون سلطان عمان نیز در این دیدار با اشاره به روابط نزدیک و برادرانه دو کشور، گسترش همکاری‌های فیمابین و علاقه‌مندی عمان به ایفای نقش در زمینه همگرایی کشورها در منطقه را مورد تأکید قرار داد.
«بدر بن حمد البوسعیدی» وزیر خارجه عمان هم در دیدار امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی و منابع انسانی ایران، بر ارتقای همکاری‌های دو جانبه و بهره گیری از ظرفیت‌های اقتصادی منطقه تأکید کرد.
دیدار با تجار ایرانی و ایرانیان مقیم عمان از دیگر برنامه‌های وزیر خارجه ایران در مسقط بود.
دوحه مقصد دوم این سفر بود.
امیرعبداللهیان دوشنبه شب مسقط را به مقصد دوحه ترک کرد و در بدو ورود به پایتخت قطر در اظهاراتی سفرش به عمان و قطر را در راستای تقویت و تحکیم سیاست همسایگی دولت سیزدهم خواند و گفت: عمان به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای کمک به میز مذاکرات در وین و دستیابی به یک توافق خوب ادامه می‌دهد.
اولین دیدار امیرعبداللهیان در روز سه‌شنبه ۲۱ دی ماه در دوحه ملاقات با «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر دولت قطر بود.
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در این دیدار با تأکید بر اهمیت روابط فیمابین و همچنین همکاری‌های دو طرف در حوزه مسائل منطقه، علاقه‌مندی کشورش برای گسترش همکاری‌ها را مورد تأکید قرار داد.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پس از آن به دیدار «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست وزیر وزیر امور خارجه قطر رفت.
وزیر امور خارجه قطر نیز در این دیدار با تشریح دیدگاه رهبری این کشور در زمینه تحکیم و توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران، علاقه‌مندی قطر برای گسترش همکاری‌ها، خصوصا در حوزه فعالیت‌های اقتصادی را مورد تأکید قرار داد.
* سفر به شرق دور
بررسی روابط دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین گفت‌وگو درباره موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله دستورکارهای سفر رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به چین اعلام شد.
ثبات و امنیت افغانستان را با دقت دنبال می‌کنیم و هر دو کشور از تشکیل دولت فراگیر به عنوان راهکار برای برون رفت از چالش فعلی در افغانستان یاد می‌کنیم.
امیرعبداللهیان روز جمعه با وانگ یی همتای چینی دیدار و گفت‌وگو کرد.
سند برنامه همکاری جامع ایران و چین هفتم فروردین ماه در سفر وانگ یی به تهران بین وی و محمدجواد ظریف وزیر سابق امور خارجه به امضا رسید.
ما الان در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای، دوجانبه و بین‌المللی چه به صورت دوجانبه و چه سه جانبه از سوریه و آستانه گرفته تا قفقاز و آسیای مرکزی و افغانستان در حال تبادل نظر هستیم.