خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 30 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دانشگاه‌پژوهی، کلید موفقیت و پیشرفت دانشگاه‌ها

ایسنا | استان‌ها | شنبه، 25 دی 1400 - 13:13
اواخر قرن بیستم، دانشگاه‌های کشورهای صنعتی پیشرفته به ویژگی‌هایی دست یافتند که با آنچه به صورت سنتی از دانشگاه درک می‌شود، متمایز است و این ویژگی‌ها هم از نظر ساختاری و هم از نظر کارکردی، دانشگاه‌ها را در موقعیتی دشوار و در عین حال پویا قرار داده است.
دانشگاه،دانشگاهي،واحد،پژوهي،علمي،ايجاد،تصميمات،پژوهش،توسعه،ت ...

خلاصه خبر

محققان در پژوهشی با عنوان «ضرورت ایجاد واحد دانشگاه پژوهی در دانشگاه‌های اسلامی ایران» آورده‌اند، بهره‌گیری از ابزارهای تصمیم‌سازی کارآمد و نقش کلیدی پژوهش‌های علمی در تصمیمات دانشگاهی و جلوگیری از تصمیمات سلیقه‌ای و احساسی، ضرورت توجه به فرآیند و واحد دانشگاه پژوهی بیش از پیش احساس شده است.
یکی از دلایل این امر، توسعه نیافتگی سازمانی دانشگاه‌ها در ایران است.
فقدان دانشگاه پژوهی در دانشگاه‌های ایران یکی از ابعاد بسیار عینی به شمار می‌رود.
در دهه‌های اخیر با وجود تاکید خاص بر ترویج فرهنگ پژوهش محور در سیاستگذاری کلان کشور، حمایت قابل توجهی از آن در برنامه‌های توسعه صورت نپذیرفته است.
برای ایجاد این واحد باید طی چند سال به صورت سالانه در نشست‌های روسای دانشگاه‌ها درباره کم و کیف پیشرفت کار ایجاد واحد دانشگاه پژوهی در دانشگاه، عملکرد و اثربخشی هر یک از آن‌ها، از سوی روسای ذیربط ارائه گزارش شود و ارزشیابی‌های لازم صورت گیرد و نتایج ارزشیابی برای ادامه کار استفاده شود.
برگزاری نشست معاونان و روسای دانشگاه‌ها با دستور کار بحث درباره دانشگاه پژوهشی و دعوت از متخصصان، خبرگان، صاحب نظران و کارشناسان حائز صلاحیت علمی، حرفه‌ای و دارای تجربه و دانش فنی تا درباره ابعاد و زوایای مختلف نقش و ماموریت و اهداف و کارکردهای دانشگاه‌پژوهی و جایگاه سازمانی و چگونگی برنامه‌ریزی و تشکیل و راه‌اندازی واحد دانشگاه‌پژوهی در حوزه ریاست دانشگاه اظهار نظر تخصصی و کارشناسی بیشتر صورت گیرد.
گذشت بیش از نیم قرن از ایجاد و گسترش واحدهای دانشگاه‌پژوهی در کشورهای غربی و توسعه یافته و موفقیت‌های حاصل از آن، ضرورت استفاده از تجارب بین‌المللی را بیش از پیش ضروری نموده است.
شکل‌گیری و توسعه این واحد نیز با توجه به تجربیات خارجی می‌تواند بسیار موثرتر باشد.
این پژوهش در مجله مدیریت در دانشگاه اسلامی منتشر شده است.