خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 07 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

وضعیت دموکراسی در آمریکا در سالگرد شورش ۶ ژانویه

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | شنبه، 25 دی 1400 - 13:07
نیمی از آمریکایی‌ها آماده اند تا در انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۲۲ یا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴، ۶ ژانویه‌های دیگری را در آمریکا خلق کنند.
آمريكا،دموكراسي،انتخابات،جمهوري،ايالات،متحده،راي،آمريكايي،تص ...

خلاصه خبر

تلخی این روز برای ایالات متحده با کشته شدن چندین نفر از نیرو‌های امنیتی و معترضینی، چون «اشلی بابیت» ادامه داشت تا سرانجام ۶ ژانویه به عنوان روزِ تلخ دموکراسی در تقویم آمریکا ثبت شود.
[۱]عصری که ایالات متحده دیگر سردمدار دموکراسی در جهان نبوده و حوادثی، چون شورش ۶ ژانویه و ادعا‌های جنجالی رئیس جمهور سابق آمریکا پیرامون ناکارآمد بودن ساختار انتخاباتی این کشور، بیش از پیش معیوب بودن دموکراسی آمریکایی را برای جهانیان نمایان کرده است.
در این میان آن چه که این روز‌ها در ایالات متحده سرکوب حق رای یا Voter Suppression خوانده می‌شود نیز نقش چشمگیری در تضعیف دموکراسی در آمریکا داشته است؛ چرا که مطابق گزارش رسمی مرکز عدالت برنان، مجالس ایالتی در این کشور که کنترل ۶۰ درصد آن‌ها در دست جمهوری خواهان است، از زمان انتخابات سال ۲۰۲۰ میلادی تا کنون نزدیک به ۳۳ قانون که موجب محدودسازی رای‌گیری در ایالات متحده می‌شود، تصویب کرده اند.
به ویژه جوانان آمریکایی که مطابق افکارسنجی جدید دانشگاه هاروارد، حدود ۵۲ درصد آنان باور دارند که دموکراسی در آمریکا این روز‌ها “مشکلات فراوانی دارد” یا “شکست خورده” است!
[۶]باوری که اعتماد به سلامت انتخابات‌ها در ایالات متحده را نیز به چالش کشیده و تنها ۵۱ درصد شهروندان آمریکایی اطمینان دارند که انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ میلادی در آمریکا آزاد و منصفانه خواهد بود.
در پایان، همین یک ماه قبل بود که ایالات متحده میزبان نشست دموکراسی با حضور بیش از ۱۰۰ کشور جهان بود.
[۹]مواردی که همه و همه زنگ خطری جدی برای ایالات متحده است.