خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 30 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

علت افزایش تصادفات در نیمه دوم سال چیست؟

مهر | اجتماعی و حوادث | شنبه، 25 دی 1400 - 12:59
براساس نظر پلیس راهور عوامل زیادی در وقوع تصادفات دخیل هستند که شاید مهمترین آنها نقص فنی خودروها باشد، اما این سوال باقی است نقش پلیس در کاهش تصادفات چیست؟
پليس،تصادفات،تصادف،حادثه،رانندگان،راهور،تريلي،مسير،ساعت،رئيس ...

خلاصه خبر

بنا بر اعلام مسئولان راه امسال افزایش ۱۰ درصدی ترددها در جاده‌ها را نسبت به سال قبل داشته ایم، اما سوال اینجاست که این ۱۰ درصد تا چقدر بر میزان افزایش تصادفات و به دنبال آن افزایش فوتی‌های تصادفات تأثیر داشته است.
تصادف زنجیره‌ای محور بهبان-رامهرمز را می‌توان به عنوان آخرین تصادف مهم سال تا به این لحظه نام برد، در این تصادف سوالات بسیاری برای افکار عمومی به وجود آمد که خبرگزاری مهر در همان روز ابتدایی گزارشی را با عنوان «آیا پلیس نمی‌توانست جلوی تصادف زنجیره‌ای در خوزستان را بگیرد؟» منتشر کرد.
رانندگان اتوبوس و تریلی بیشتر از ظرفیت خود کار می‌کنند
در واقع می‌خواهم بگویم که رانندگان اتوبوس و تریلی‌ها بیشتر از توان و ظرفیت خود کار می‌کنند و این موضوع می‌تواند یکی از عوامل تصادفات باشد.
رئیس پلیس راهور ناجا در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا در تصادفات پلیس هم مقصر شناخته می‌شود، گفت: اولین چیزی که در تصادفات دنبال می‌کنیم این است که آیا همکاران ما کوتاهی کرده اند یا خیر، در همین تصادف زنجیره‌ای خوزستان سه تیم از ساعات‌های اولیه حادثه برای بررسی‌های لازم به محل تصادف اعزام شده اند.
اغلب تصادفات در ناوگان حمل و نقل عمومی رخ می‌دهد و مهم‌ترین دلیلش هم همین نقص فنی و رانندگانی بیشتر از ساعت تعیین شده برای رانندگان است هادیانفر تاکید کرد: اما در تصادف زنجیره‌ای خوزستان شرایط به یکباره تغییر کرد و پایداری به ناپایداری تبدیل شد، رانندگان محلی هم به این موضوع شهادت داده اند.
آمار تصادفات صد در صد به پلیس مربوط نمی‌شود
سردار مهدی حاجیان هم در گفت و گو با خبرنگار مهر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا علیرغم طرح زمستانه پلیس، در برخی از محورها پلیس حضور ندارد و همچنین آمار تصادفات بالا رفته است، گفت: آمار تصادفات صد در صد به پلیس مربوط نمی‌شود.
یا تنها اعلام کردن نقاط حادثه خیز و حضور در جایگاه‌های معمول برای کاهش تصادفات کفایت می‌کند؟