خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 30 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تشکیل وزارت خانواده؛ شاید زمانی دیگر!

مهر | اجتماعی و حوادث | شنبه، 25 دی 1400 - 12:53
یک پژوهشگر حوزه زنان و خانواده گفت: سیاست گذاری و رویکرد مشخصی برای نحوه چگونگی حل مسائل حوزه خانواده ذیل وزارت خانواده وجود ندارد و باوجود ایرادات بسیار تشکیل این وزارتخانه امکان پذیر نیست.
خانواده،سياست،زنان،مسائل،حوزه،مسئله،دولت،وزارتخانه،نظام،تشكي ...

خلاصه خبر

این پژوهشگر حوزه ز نان و خانواده اظهار کرد: اصولاً ماهیت موضوع خانواده یک مسئله چند وجهی، پیچیده و چند لایه است؛ در حال حاضر در سطح کشور و نهادهایی که در حال کار در این موضوع هستند به یک گفتمان منسجم نرسیده اند و هرکدام از دیدگاه خودشان به مسائل زنان، کودکان و خانواده نگاه می‌کند.
سعدی گفت: نهاد خانواده یک نهاد منعطف است و دولت نباید دخالتی در امور آن داشته باشد؛ این مسئله وجود دارد که اگر وزارتخانه زنان و خانواده تشکیل شود این سیاست گذاری تا کجا دخالت دارد.
مسئله خانواده بسیار چند وجهی و پیچیده است اما مسئله مهم‌تر این است که دولت تا چه اندازه در نظام و نهاد خانواده می‌تواند دخالت کند این پژوهشگر حوزه زنان و خانواده تصریح کرد: یکی دیگر از مسائل مهم این است که مباحث حوزه خانواده مسائل فرهنگی اند و باید سیاست گذاری فرهنگی در آن اتخاذ شود که قائدتا سیاست گذاری فرهنگی بسیار ظریف و پیچیده است و باید سیاست گذاری نرم برای آنان وجود داشته باشد.
سعدی افزود: پس از تعریف درست محتوا و سیاست گذاری در بحث وزارت خانواده بحث مهم دیگری به میان می‌آید و آن ساختار وزارت خانواده است که می‌خواهد دولتی باشد یا خیر و آیا ایجاد یک ساختار بزرگ در دولت و بزرگ‌تر کردن دولت امری است که سبب می‌شود سیاست مطلوب اجرا شود یا بعضاً با بزرگ‌تر شدن دولت برا روی دوش دولت سنگین‌تر شده و به این ترتیب انعطاف نخواهد داشت و حتی ممکن است فساد زا هم باشد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر مسائل خانواده را کوچک‌تر کنیم و دولت را بزرگ‌تر کنیم چه تأثیری بر مسائل خانواده خواهد داشت گفت: یکی از موضوعات مهم در حل مسائل خانواده این است که اصولاً چقدر خانواده در ساحت سیاسی کشور ما دارای اهمیت و اولویت است چراکه اگر دارای اولویت نباشد اگر یک سازمان مجزا هم برای آن ایجاد کنیم کار پیش نمی‌رود و در واقع باید جامعه در خصوص موضوعی فعال شود تا کنش‌هایی ایجاد شود و در یک رابطه بین دولت و جامعه مسائل پیش برود تا تأثیرگذار باشد.