خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 27 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مبادله کالا به‌ کالا بهترین شکل تجارت در مرزهاست/ ظرفیت 20 میلیارد دلاری تجارت با پاکستان

فارس | سیاسی | شنبه، 25 دی 1400 - 12:12
عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان بهترین شکل تجارت در مرزها را تجارت کالا به کالا دانست و گفت: تجارت سالانه با پاکستان می‌تواند 20 میلیارد دلار در سال باشد.
پاكستان،مرز،تجارت،مرزي،كشور،ايران،استان،گروه،بلوچستان،دوستي، ...

خلاصه خبر

گروه پارلمانی خبرگزاری فارس، سیده زهرا عبداللهی: توسعه روابط به ویژه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه از آن دست کلیدواژه‌هایی است که طی سال‌های اخیر با شدت گرفتن تحریم‌های ظالمانه غرب و کاهش سطح تبادلات و تجارت طرف‌های خارجی با ایران به دلیل ترسشان از سیاست‌های تحریمی ایالات متحده، بسیار شنیده شده است.
ملک فاضلی نماینده مردم سراوان، سیب سوران، مهرستان و گلشن در مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان است.
استانی که در حقیقت مرز مشترک ایران و پاکستان است و اخیرا نیز در قالب گروه دوستی پارلمانی دو کشور به اسلام‌آباد سفر کرده است.
فارس: از سفر اخیرتان به پاکستان بفرمایید.
برای ما در قالب استان سیستان و بلوچستان بودن در گروه دوستی پاکستان، یک موهبتی است که می‌تواند اثرات مثبتِ مرزی را به وجود بیاورد که همشهری‌ها و افرادی که در حوزه انتخابیه استان سیستان و بلوچستان هستند بتوانند از این مساله سود ببرند.
خوشبختانه دو نفر از نمایندگان استان، در این گروه دوستی قرار دارند و علاوه بر اینها ارتباطی را که شما در این گروه دوستی با کشور چین دارید، خودتان می‌دانید که کشور چین یکی از اثرگذارهای اقتصادی در منطقه است و علاوه بر این با توجه به آنچه که اخیرا ما عضو رسمی گروه شانگهای شدیم، درنهایت این مجموعه می‌تواند جمعیتی که تقریباً 40 درصد جمعیت دنیا و 40 درصد اقتصاد دنیا را در محتوای عامش دربربگیرد.
** مرز و تجارت دستور کار گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان
فارس: در آن جلسه چه گذشت و فکر می‌کنید چه دستاوردی برای کشور داشت؟
فاضلی: آنچه در این جلسه گذشت در مورد کشور پاکستان بود، از ابتدای سال گذشته جلسات مختلفی را با مسئولین کشور پاکستان، سفارت پاکستان و سفیر پاکستان و گروه دوستی پاکستان که به اینجا آمده بودند برگزار کردیم و ما با آنها جلسه‌ای داشتیم و گروه دوستی پاکستان از گروه دوستی پارلمانی ایران دعوتی را به عمل آوردند که این گروه به تعداد 5 نفر از نمایندگان به سرپرستی آقای فراهانی به مدت 4 روز در اسلام‌آباد و دو روز را در کراچی بودند.
فارس: این دیدار شما در موضوع مسیرهای ترانزیتی و حمل و نقل هم راهگشا خواهد بود؟
فاضلی: بله؛ تسهیل رفت و آمد بین دو طرف مرز که همسایگان دو کشور که هم ایالت بلوچستان پاکستان است و هم استان سیستان و بلوچستان است، یک تسهیلاتی برای تردد آنها انجام بگیرد و بالاتر از همۀ‌ اینها آنچه که شما می‌دانید که اشتغال را به وجود می‌آورد بخصوص در منطقه‌ای مانند استان سیستان و بلوچستان، یا تولید است یا تجارت است، در قالب تولید نیاز به زمان داریم، اما در قالب تجارت بخصوص تجارت مرزی، بازدهی آن آنی و فراگیر است.
بهترین شکل تجارتی که ما می‌توانیم در مرز انجام بدهیم تجارت کالا به کالا است، شکل‌گیری اتاق‌های بازرگانی دو سوی مرز است که اتاق‌های بازرگانی ایالت بلوچستان پاکستان با استان سیستان و بلوچستان بتوانند یک ارتباط نزدیکی را داشته باشند.
فارس: نهایتا بنا شد در آینده چه اتفاقی بیفتد؟
فارس: گذرهای مرزی چه؟
فارس: من هنوز به پاسخ سوالم درباره راه‌های ارتباطی و مشکلات موجود در این میان نرسیده‌ام.
فارس: از توضیحات شما ممنونم.