خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

توافق ۲۵ ساله انگیزه‌ چین برای موفقیت مذاکرات وین است

ایسنا | سیاسی، استان‌ها | شنبه، 25 دی 1400 - 11:54
یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: توافق ۲۵ ساله ایران و چین یک سند مادر است و قرار است ذیل آن توافقات مختلفی بین ۲ کشور صورت گیرد. در این سند پیش‌بینی‌هایی در خصوص همکاری‌ بین ایران و چین در حوزه‌های زیرساختی، نفت و گاز، راه‌ها و... شده و عملیاتی شدن تمام این‌ها در گرو کاهش تحریم‌های ایران است؛ لذا طبیعتا چین برای رفع تحریم‌های ایران انگیزه زیادی دارد.
چين،ايران،روابط،عربستان،كشورهاي،خليج،مذاكرات،فارس،گسترش،حوزه ...

خلاصه خبر

وی اخیرا به عمان و قطر نیز سفر کرد که این‌ها همه بازیگران موثر در ارتباط ایران با غرب به شمار آمده و می‌توانند در روند مذاکرات وین نیز موثر باشند.
وی با اشاره به سفرهای اخیر وزرای امور خارجه ترکیه و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به چین عنوان کرد: یک تحلیل غلطی که در رسانه‌های ایران دیده می‌شود، این است که ما تصور می‌کنیم چین در حوزه خلیج فارس تنها با ایران رابطه دارد و بین کشورهای این حوزه ایران دارای اهمیت ویژه‌تری است‌ و بر این اساس خیلی وزن و اهمیت ایران برای چین را برجسته می‌کنیم اما نباید از یاد برد که طی یک دهه اخیر کشورهای حوزه خلیج فارس و مشخصا عربستان، امارات و عراق روابط خود با چین را گسترش داده‌اند و امروز مشاهده می‌شود توازن بین روابط ایران با چین و روابط عربستان با چین به نفع عربستان تغییر کرده است‌.
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل افزود: در حوزه اقتصادی کشورهایی نظیر عربستان از تحریم‌ بودن ایران استفاده‌های زیادی کرده و تبدیل به تامین‌کننده اصلی انرژی چین شده‌اند؛ از طرف دیگر بازار عربستان به یک بازار مطلوب برای کالاهای چینی تبدیل شده و ارتباطات بین این ۲ کشور خیلی گسترش یافته است.
علاوه بر اقتصاد در سایر حوزه‌ها نیز شاهد شکل‌گیری روابط گسترده بین چین و عربستان هستیم.
در همین چارچوب عربستان اقدام به گسترش روابط خود با چین و روسیه کرده است.
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: اساسا در صورت موفقیت مذاکرات وین و لغو تحریم‌ها بین تمام کشورهایی که با ایران ارتباط دارند، چین از بزرگترین برندگان خواهد بود چراکه زمینه‌های گسترش سریع روابط چین با ایران فراهم است و تنها کافی است که موانع موجود کاهش پیدا کند.