خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 30 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قیمت‌های سازمان نظام پزشکی برای ویزیت پزشکان در سال آینده

ایسنا | برگزیده، اجتماعی و حوادث | شنبه، 25 دی 1400 - 11:52
مبحث افزایش تعرفه‌های پزشکی متناسب با قیمت تمام شده خدمات، ‌ اختلافی قدیمی میان سازمان صنفی پزشکان و دولت است که هر سال در موعد تنظیم بودجه و تعیین تعرفه‌های سال آتی، تکرار می‌شود. اخیرا نیز سازمان نظام پزشکی بهای تمام شده خدمات تشخیصی درمانی در سال آتی را احصا و به دستگاه‌های ذیربط ارجاع داده است. البته شورای عالی بیمه چندی پیش پیشنهاد خود برای رشد تعرفه‌ها در سال آتی را اعلام کرده و حال باید منتظر ماند تا ببینیم دولت چه تصمیمی در این زمینه می‌گیرد.
پزشكي،بهاي،تعرفه،سازمان،نظام،خدمت،ريال،درصد،بالغ،افزايش،اختل ...

خلاصه خبر

اخیرا نیز سازمان نظام پزشکی بهای تمام شده خدمات تشخیصی درمانی در سال آتی را احصا و به دستگاه‌های ذیربط ارجاع داده است.
به گزارش ایسنا، تعرفه‌های پزشکی؛ کلاف سردرگم اقتصاد سلامت کشور طی دهه‌های اخیر است؛ به‌طوری که برخی معتقدند از آنجایی که دولت‌ها خودشان باید بخش عمده‌ای از تعرفه خدمات بهداشت و درمان را بپردازند، سیاست انقباضی در قبال افزایش تعرفه‌های پزشکی دارند و به این ترتیب است که همیشه تعرفه را غیرمنطقی تصویب می‌کنند؛ به طوری که تعیین تعرفه بر اساس قیمت تمام شده خدمات نبوده و غیر واقعی است و بر همین اساس هم معتقدند که تعرفه‌های غیرواقعی به کاهش کیفیت خدمت یا احتمال افزایش تخلفات تعرفه‌ای می‌انجامد.
از سوی دیگر اما، برخی افزایش تعرفه‌های پزشکی را خطری برای بالا رفتن هزینه‌ها و پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت می‌دانند که در شرایط فعلی اقتصاد کشور می‌تواند منجر به کاهش مراجعه مردم برای دریافت خدمات درمانی مورد نیازشان و آسیب به آنها شود و در نتیجه با افزایش افسارگسیخته تعرفه‌ها، مخالف هستند.
باید توجه کرد که اگر در شرایط فعلی یک مطب بخواهد سرکار بماند، آن هم بدون سود، ‌ ویزیت باید عددی بالغ بر حداقل ۱۲۰ هزار تومان شود و کمتر از این اصلا ارائه خدمات قابل انجام نمی‌شود.
البته اخیرا مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، جدولی را با عنوان "بهای تمام شده خدمات تشخیصی و درمانی در سال ۱۴۰۱" در صفحه اینستاگرامش منتشر و اعلام کرده که طی بررسی‌هایی، قیمت تمام شده خدمات از سوی سازمان نظام پزشکی احصاء و برای معاون ریاست جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است.
همچنین تعرفه ویزیت پزشک متخصص در سال ۱۴۰۰، ۸۰۰ هزار ریال بوده است.
بر همین اساس هم سازمان نظام پزشکی بهای تمام شده ویزیت پزشک متخصص را در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۲.۴۵۴.۹۳۷ ریال محاسبه و اعلام کرده است که اختلاف بهای تمام شده ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ در این خدمت، ۴۰ درصد برآورد می شود.
وضعیت بهای تمام شده خدمات تشخیصی درمانی در سال ۱۴۰۱ را در سایر خدمات که از سوی سازمان نظام پزشکی احصاء شده است، ‌ می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید: