خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 07 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

عمر سد تاریخی فریمان پایان یافته است؟

ایسنا | اقتصادی، استان‌ها | شنبه، 25 دی 1400 - 11:36
مدت‌هاست که کاهش بارندگی، گرمای زودهنگام و خشکسالی موجب شده شاهد خشک شدن آب ذخیره شده سد فریمان باشیم‌؛ سدی که زمانی بخش وسیعی از زمین‌های کشاورزی و شرب فریمان و چند روستا را تأمین می‌کرد اما حال نیز رسوبات ناشی از سیلاب‌ها مخزن این سد را به‌ جای آب پر کرده‌اند.
سد،آب،فريمان،رسوبات،كشاورزان،كشاورزي،كاهش،آبي،مخزن،مدير،رضوي ...

خلاصه خبر

ایسنا/خراسان رضوی مدت‌هاست که کاهش بارندگی، گرمای زودهنگام و خشکسالی موجب شده شاهد خشک شدن آب ذخیره شده سد فریمان باشیم‌؛ سدی که زمانی بخش وسیعی از زمین‌های کشاورزی و شرب فریمان و چند روستا را تأمین می‌کرد اما حال نیز رسوبات ناشی از سیلاب‌ها مخزن این سد را به‌ جای آب پر کرده‌اند.
از سویی حجم رسوبات در سد فریمان به حدی رسیده که مسئولان ساخت یک سد جدید را با صرفه‌تر از تخلیه رسوبات پشت این سد تاریخی می‌دانند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ۲۰۰۰ بهره‌بردار از آب سد استفاده می‌کنند، اعلام شده آب منطقه‌ای استان می‌خواهد برای رفع مشکل مدیریت سد را به کشاورزان واگذار کند اما در واقع قراردادی که کشاورزان باید با آب منطقه‌ای منعقد کنند، تعهدات بسیاری بر دوش کشاورزان می‌گذارد.
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در همین خصوص به ایسنا گفت: هر چند در گذشته هم رسوبات پشت سد فریمان وجود داشت اما سال قبل و بعد از خشک شدن و کاهش ورودی جریان آب به سد این معضل نمایان‌ شد.
ادریس قائمی افزود: لایروبی سدهای مخزنی به دلیل زیاد بودن حجم و وسعت کار فقط با استفاده از جریان آب منطقی و امکان‌پذیر است؛ خارج کردن رسوبات از مخزن سد با ماشین‌آلات در هیچ کجا انجام نمی‌شود.
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: قطعا زمانی همیشه مجرا باز خواهد ماند که جریان آب نسبتا پایدار و قابل ملاحظه‌ای از سد خارج شود.
وی با اشاره به اینکه برای اینکه جریان آب هدر نرود، شست و شوی مخزن را همیشه در زمان خروجی جریان آب و مواقع سیلابی انجام می‌دهیم، افزود: جریان آب و بارندگی‌ها در این خصوص بسیار به ما کمک می‌کند و در فعالیت‌های ما اثربخشی قابل توجهی دارد.
به ناحق مقصر وضعیت موجود سد فریمان را آب منطقه‌ای می‌دانند
قائمی ادامه داد: بعضا به ناحق مقصر وضعیت موجود سد فریمان را آب منطقه‌ای می‌دانند که چرا در این زمینه کاری انجام نمی‌دهیم؛ در صورتی که عامل اصلی کاهش جریان‌های آب است.
وی گفت: اگر جریان آب را پشت سد نگه داریم، ته‌نشین شده و مجدد بسته می‌شود؛ از سوی دیگر اگر آب را خارج کنیم، به نوعی به تعبیر کشاورزان آب هدر می‌رود.
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تأکید کرد: باید به لحاظ حفظ سد، افزایش عمر مفید و تأمین آب مورد نیاز بخش کشاورزی در ماه‌های آینده برنامه‌ریزی داشته باشیم.
می‌توان برای استفاده بهینه آب در زمان تخلیه رسوب در پایین‌دست نسبت به احداث حوضچه و یا مخازن ذخیره‌سازی دیگر توسط بخش کشاورزی اقدام شود.