خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

میراث طبیعی یزد قربانی سودجویی

مهر | استان‌ها | شنبه، 25 دی 1400 - 11:35
یزد- روزگاری نه چندان دور، یزد کویری باغ‌های سرسبزی داشت که آب و هوای خشک و سوزان یزد را قابل تحمل می‌کرد اما امروز از این باغ‌ها خبری نیست و به برهوتی غیرقابل احیا تبدیل شده‌اند.
اراضي،زراعي،استان،باغي،كوير،امور،يزد،مديريت،شهر،تخريب،شهرها، ...

خلاصه خبر

این برای مردم کویر به خوبی صدق می‌کند آنها آب را از دل زمین با حفر تونل‌های طولانی به اسم قنات در زیر زمین عبور داده و به واسطه چاه ها به سطح زمین می رساندند و برای مصارف شرب و غیرشرب استفاده می کردند.
بخشی از این آب با اسامی مختلف به آبادی‌هایی مثل اکرم آباد، دهنو، حسن آباد، ملاباشی، فیروزآباد و … می‌رسیدند و برای مصارف کشاورزی مورد بهره برداری قرار می‌گرفتند و باغ‌هایی را در خارج از محدوده مسکونی ایجاد کردند که تصور ایجاد آنها در کویر، باورکردنی نیست.
نمونه زیبای این باغ‌ها با درختان انار، انگور تقریباً در بسیاری از شهرستان‌های استان از جمله مهریز و تفت که باغ شهرهای استان به شمار می‌روند و شهر یزد، اردکان، شاهدیه، اشکذر و … به چشم می‌خورد.
یاد باغ‌های کوچک و بزرگ با درختان انار و انگور که سازگاری بیشتری با کویر داشتند به خیر.
برای مثال در شهر شاهدیه با برداشت خاک، در گودال‌های بزرگ ایجاد می شدند و خاک برداشت شده اطراف آنها را می‌گرفت تا درختان رطوبت بیشتری داشته باشند و در کنار آنها تل های خاکی ایجاد می شد که باز از باغات محافظت می کرد.
وی درباره تخریب باغ‌ها در محدوده شهرها نیز با بیان اینکه حفاظت از باغات محدوده شهرها به عهده شهرداری‌ها است، ادامه داد: تهیه نقشه هوایی اراضی از اهمیت بسزایی برای جلوگیری از تخلفات ساخت و ساز برخوردار است اما در حال حاضر نیز مدیریت امور اراضی با جدیت این موضوع را دنبال می کند.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد اعلام کرد: از ابتدای سال تا الان ۱۷۲ مورد اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ با صدور احکام قطعی قضایی صورت گرفته است که نقش بسزایی در کاهش قیمت کاذب اراضی کشاورزی به ویژه در روستای محمدآباد در شهرستان یزد و روستاهای دیگری در شهرستان های تفت، مهریز و بافق داشته است.