خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 04 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

استفاده از اهرم مشوق و تنبیه برای اجرای کامل نسخه‌نویسی الکترونیک

فارس | اجتماعی و حوادث | شنبه، 25 دی 1400 - 10:54
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در 6 الی 7 ماه آینده نسخه نویسی الکترونیک را به طور کامل در کشور داریم و علیه کسانیکه با آن همراهی نکنند، از اهرم‌هایی همچون عدم تمدید مجوز مطب استفاده خواهد شد.
الكترونيك،نسخه،نويسي،درمان،بهداشت،بسترهاي،مجلس،ميرمحمدي،كميس ...

خلاصه خبر

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در 6 الی 7 ماه آینده نسخه نویسی الکترونیک را به طور کامل در کشور داریم و علیه کسانیکه با آن همراهی نکنند، از اهرم‌هایی همچون عدم تمدید مجوز مطب استفاده خواهد شد.
نظرات سید جلیل میرمحمدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان را درباره‌ی نسخه نویسی الکترونیک جویا شدیم که حاصلش در ادامه‌ می‌آید.
بنابراین، سیر بیماری، داروهایی که فرد استفاده کرده است و روند درمان به خوبی قابل مشاهده است.
مشخص‌ می‌شود که بدن بیمار به کدام دارو جواب داده و کدام دارو برایش موثر نبوده است.
به گفته‌ این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مزیت دیگر نسخه نویسی الکترونیک برای بیمه گذار، وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و معاونت‌های غذا و دارو است که به راحتی‌ می‌توانند به سیاست گذاری بپردازند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه گفت: نهایتاً با اجرای نسخه نویسی الکترونیک دو اتفاق خوب در کشور‌ می‌افتد، اول موفقیت درمان بیشتر خواهد شد و موضوع دوم اینکه، هزینه‌های درمان کاهش‌ می‌یابد.
پزشکان نیز با استفاده از این زیرساخت‌ می‌توانند در کوتاه ترین زمان تصمیمات بهتری بگیرند و بیماری را به نحو بهتری درمان کنند.
میرمحمدی افزود: نکته‌ی دیگر این است که برخی از بیماران از امراض مزمن رنج‌ می‌برند و با الکترونیک شدن نسخه نویسی نیازی به مراجعه‌ی مکرر آنها به مطب نیست.
قبلاً در نسخه نویسی دستی با مشکلاتی از قبیل خوانا نبودن نسخه روبرو بودیم که گاهی اوقات داروها اشتباهی به بیمار داده‌ می‌شد، در روش جدید این مشکلات رفع‌ می‌شود.
امکان پایش و رصد اقدامات پزشکان توسط سازمان بیمه و معاونت‌های غذا و دارو نیز به وجود‌ می‌آید.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: تصور من این است که با استفاده از برخی مشوق‌ها و دادن آموزش‌های لازم به افراد‌ می‌توانیم به خوبی این قانون را اجرا کنیم.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان تصریح کرد: به طور کلی، هنوز در ابتدای راه اجرای قانون نسخه نویسی الکترونیک هستیم و بیمه‌ها و وزارت بهداشت به صورت تکلیفی به آن ورود نکرده اند.