خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مشکلات معیشتی، کتابدارها را رنج می‌دهد/ «بینوایان» هم در کتابخانه ما نیست!

فارس | فرهنگی و هنری | شنبه، 25 دی 1400 - 00:13
کتابداری که در سامانه «فارسِ من» سوژه «نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به سازمان تبدیل شود» را ثبت کرده با اشاره به مشکلات معیشتی همکارانش می‌گوید: نهاد از مأموریت‌های خود دور شده و به جای تأمین کتاب‌های جدید، دنبال کارهای فرامأموریتی است.
نهاد،كشور،كتابداران،فارس،خبرگزاري،عمومي،سوژه،ثبت،حقوق،سازمان ...

خلاصه خبر

این کتابدار می‌گوید: متوسط حقوق کتابداران، حدود پنج میلیون تومان است و در حالی که ما مأموریت داریم به مراجعان کتابخانه، کتاب ارائه دهیم، چون از ذخایر ضعیفی برخورداریم، معمولاً ناگزیر به دادن پاسخ منفی به مراجعه‌کنندگان هستیم؛ چرا که نه تنها کتاب‌های جدیدی مثل «ملت عشق» را ـ که خواهان زیادی دارد ـ در کتابخانه نداریم، بلکه «بینوایان» هم که یک اثر کلاسیک و قدیمی است و هزاران بار در کشور ما تجدید چاپ شده، در ذخایر خود نمی‌بینیم.
چرا ما باید بودجه‌ای که می‌تواند هم اوضاع کتابخانه‌ها را از نظر منابع،‌ بهتر کند و هم وضعیت معیشتی کتابداران را بهبود بخشد، صرف اینجور امور کنیم؟
نهاد کتابخانه‌ها، محافل ادبی را در کتابخانه‌های خود سامان داده است
این کارشناس ارشد کتابداری با بیان این‌که دارندگان مدارک دانشگاهی، معادل تحصیلاتی که او دارد، در سایر ادارات، حقوق ۲ برابری دارند، اظهار می‌دارد: اگر نهاد کتابخانه‌ها به یک سازمان دولتی تبدیل شود و زیر نظر رئیس جمهور فعالیت کند، آن وقت خواهد توانست به جای اعانه گرفتن از شهرداری‌ها که خودشان گرفتار مسائل روزمره هستند، از یک ردیف بودجه مشخص برای ارتقای خود استفاده کند.
خبرگزاری فارس، فرصت پاسخگویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را منظور می‌دارد و آماده است تا راه‌های سامان‌یافتگی این نهاد را با حضور نمایندگان آن و دیگر صاحب‌نظران فرهنگی و سیاسی پیگیری کند.