خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

لبنان، مقصد اول پولپاشی‌های بنیاد جرج سوروس در منطقه

مشرق | بین‌الملل | جمعه، 24 دی 1400 - 22:48
یک روزنامه لبنانی گزارش داده میزان پولپاشی‌ها بنیاد متعلق به «جرج سوروس» در این کشور در سال‌های گذشته به شکل تصاعدی افزایش یافته و لبنان در سال ۲۰۱۹ در ردیف اول کشورهای عربی به عنوان مقصد کمک‌های مالی بنیاد جرج سوروس قرار گرفته است.
بنياد،سوروس،مالي،نهادهاي،جامعه،جرج،دلار،ميزان،كشورهاي،آفريقا ...

خلاصه خبر

الاخبار سپس نوشت که «بنیاد جامعه باز» (Open Society Institute - OSI) متعلق به جرج سوروس میلیاردر یهودی آمریکایی و یکی از منابع اصلی و خطرناک این پولپاشی‌ها است.
به طوریکه در سال ۲۰۱۱ به میزان ۲۶۶ هزار دلار این دانشگاه از بنیاد متعلق به جرج سوروس، دریافت کرده بود.
اما همچون تعدادی از صندوق‌های کمک مالی به نهادهای ان جی او در آمریکا، مؤسسات وابسته به سوروس نیز به ارائه مستقیم کمک‌های مالی اکتفا نمی‌کنند و بلکه از روش «کمک مالی غیر مستقیم» و تزریق پول‌های هنگفت از طریق صندوق‌ها و مؤسساتی که در سرتاسر دنیا مستقر هستند نیز استفاده می‌شود، از جمله نهادهای وابسته به بنیاد سوروس در مجارستان (محل تولد جرج سوروس)، انگلیس، سنگال و ایالات متحده آمریکا اقدام به این کار می‌کنند و به نهادهای مستقر در دیگر کشورها کمک مالی ارائه می‌دهند؛ به طور مثال نهادهای وابسته به سوروس در کشورهای اطراف چین در سال ۲۰۱۹ مبلغی به میزان ۳۴,۳۶۵,۰۰۰ دلار به طور مستقیم در کشورهای اندونزی، تاجیکستان، برمه، تایلند، قرقیزستان، مغولستان، نپال، کره جنوبی، مالزی، افغانستان، کامبوج، فیلیپین، تایوان، هنک کنگ و بنگلادش هزینه کرده‌اند.
آفریقا مقصد دیگر پول‌های جرج سوروس
روزنامه الاخبار در بخش دیگر گزارش خود به پولپاشی‌های بنیاد جامعه باز در کشورهای آفریقایی پرداخت و نوشت که این بنیاد دهها میلیون دلار به طور سالانه در کشورهای سنگال و جنوب آفریقا هزینه کرده است.
بنیاد جرج سوروس در سال ۲۰۱۹ به میزان ۸۱ میلیون دلار در غرب آفریقا هزینه کرده بود.
اما در جنوب آفریقا، بنیاد جامعه باز در سال ۱۹۹۷ مؤسسه «ابتکار جامعه باز در جنوب آفریقا» را افتتاح کرد.
مؤسسه‌ای که در سال ۲۰۱۹ به میزان ۳۷ میلیون دلار کمک مالی به مؤسسات غیر دولتی در کشورهای آنگولا، بوتسوانا، جمهوری دموکراتیک کنگو، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، نامیبیا، سوازیلند، زامبیا و زیمبابوه ارائه داد.
نهادها و مؤسسات وابسته به بنیاد «جامعه باز» در بسیاری از کشورها به دلیل اقدامات مداخله‌گرانه و منفی آن‌ها ممنوع‌الکار هستند.
نهادهایی که تلاش دارند تا تمایلات سیاسی و فرهنگی جرج سوروس و در واقع نظریه‌سازان جریان سکولاریسم فرهنگی لیبرال را به اجرا بگذارند.
در چین نیز دولت پکن جرج سوروس را «تروریست» خوانده است.
باید گفت که شرایط در لبنان برای فعالیت مؤسسات وابسته به جرج سوروس کاملا مهیا است.