سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تحلیل‌های سناپور از رمان‌های مدرن ایرانی چاپ شد

مهر | فرهنگی و هنری | جمعه، 05 بهمن 1397 - 10:25
کتاب «آغازکننده‌گان رمان مدرن ایران» نوشته حسین سناپور با موضوع نقد و تحلیل رمان‌های آغازکننده جریان مدرن ادبیات توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد.
كتاب،نگاه،سناپور،كيد،گلشيري،كريستين،رمان،نشر،مفهوم،شناخت،داس ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «آغازکننده‌گان رمان مدرن ایران» شامل تحلیل رمان‌های بوف‌کور، سنگی بر گوری، سنگ‌صبور، خروس، شازده‌احتجاب، کریستین و کید، آشغالدونی و ملکوت، نوشته حسین سناپور به‌تازگی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است.
حسین سناپور متولد سال ۱۳۳۹ است و به نوشتن رمان، شعر و نقد ادبی اشتغال دارد.
آخرین کتاب او، رمان «آتش» بود که آبان‌ماه امسال چاپ شد.
سناپور کتاب «آغازکننده‌گان رمان مدرن ایران» را بازخوانی خود از رمان‌های مدرنی می‌داند که بیش‌ترین تاثیر را بر داستان‌نویسی پس از خود داشته‌اند یا حتی می‌توانستند داشته باشند اگر نشر بدهنگام و محدود و اماواگرهای زمانه اجازه می‌داد.
سناپور معتقد است نگاه داستان‌نویسان حاضر در این کتاب، چه مانند «خروس» نمادین باشد و چه مانند خشونت در «شازده احتجاب» یا هویت در «کریستین و کید» بر یک مفهوم متمرکز باشد، همه ماجراها را حول همان مفهوم و نماد شکل می‌دهد و وقتی آن مفهوم کاملا شکل گرفت، داستان دیگر تمام شده است.
به همین دلیل سناپور این آثار را عمیق و گاهی دشواریاب توصیف می‌کند.
کارهای متاخری مثل آینه‌های دردار و حتا جن‌نامه بر مسائلی مربوط به زمان‌ها و مکان‌های خاص (یا به عبارتی تاریخمند) بیش‌تر تاکید می‌گذارند تا مفاهیمی کم‌وبیش فارغ از تاریخمندی؛ هرچه هم که مسائل‌شان بنیادی باشد (مثل مفهوم خانه زبان در آینه‌های دردار، یا جدال همیشه‌گی تغییر و ایستایی _سنت و تجدد _ در جن‌نامه).