خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سوسوی کم نور فتیله بافی در کشور/هوجقان روستای صنعتی باقی می ماند

مهر | استان‌ها | جمعه، 05 بهمن 1397 - 10:22
مرند – روستای هوجقان یکی از صنعتی ترین روستاهای شهرستان مرند به شمار می رود که سال هاست چراغ صنعت فتیله بافی را روشن نگه داشته است.
صنعت،فتيله،كارگاه،بافي،روستا،روستاي،فعال،صنعتي،چراغ،دستگاه،م ...

خلاصه خبر

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها - بیت اله احمدی: روستای «هوجقان» یکی از روستاهای خوش آب و هوا در جنوب شرقی شهرستان مرند قرار دارد، این روستا به عنوان تنها تولید کننده فانوسقه یا فانوسکا(کمربند نظامی)، فتیله چراغ نفتی و سماور شناخته شده است.
سال‌ های سال، مردم این روستا در بافتن فتیله‌ های چراغ، مهارت کامل داشته و تولیدات خود را به سراسر کشور عرضه می‌ کردند.
با کم شدن چراغ های نفتی و جایگزین شدن وسائل مدرن گازسوز، صنعت فتیله بافی دیگر مشتری چندانی ندارد؛ بعد از کم رونق شدن آن صنعت، مردم صنعت‌ گر این روستا به بافتن «فانوسقه» یا کمربندهای نظامی و نوار کفش پرداختند.
حال به اتفاق هم به این روستای صنعتی سر می زنیم تا ببینیم صنعت فانوسقه یا فیتیله بافی هنوز هم در این روستا نفس می کشد یا خاموش شده است؟
با نزدیک شدن به کارگاه، صدای دستگاه ها را می شنوم انگار هنوز این صنعت، نفس هایی در این روستا می کشد و فتیله آن خاموش نشده است.
این فعال در صنعت فتیله بافی تصریح می کند: بیشتر فتیله هایی که بافته می شود به روستاها و مناطقی که از نعمت گاز برخوردار نیستند، ارسال می شود.
تا دهه پیش حدود ۲۰۰ خانوار از اهالی این روستا، فانوسکا می بافتند اما این صنعت، به سرعت در این روستا از بین رفت اما چراغ صنعت فتیله بافی هنوز در این روستا روشن مانده است.