خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نقش موثر سفارتخانه‌ها در مقابله با تحریم‌های اقتصادی/ چرا برخی از رایزن‌ها با قوانین اقتصاد بین‌الملل آشنا نیستند؟

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | جمعه، 05 بهمن 1397 - 06:26
اقتصادي،ايران،كشور،خارجي،حوزه،اسلامي،داخلي،امور،ديپلماسي،خار ...

خلاصه خبر

در شرایط کنونی که دشمنان نظام در صدد تنگ‌تر کردن حلقه تحریم علیه ایران هستند نقش سازنده سفرا و سفارتخانه‌ها در برون رفت از شرایط این‌چنینی بسیار موثر خواهد بود.
به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، توسعه و شکوفایی اقتصادی در هر کشور، مرهون مجموعه‌ای از عوامل درونی و بیرونی است که با امتزاج آن با یکدیگر، بستر و زمینه مناسب برای حصول پیشرفت و توسعه هر چه بیشتر اقتصادی فراهم خواهد شد.
نا آشنایی برخی سفرا و رایزنان اقتصادی با قوانین اقتصادی
پور ابراهیمی افزود: متاسفانه برخی از سفرا و رایزنان اقتصادی جمهور اسلامی ایران با قوانین اقتصادی نا آشنا هستند.
توجه به نقش هماهنگ کننده و پیش برنده سفارتخانه‌ها میان نهاد‌های داخلی و متولیان خارجی
سید محمدعلی حسینی، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه و سفیر پیشین ایران در کشور ایتالیا در گفت‌وگو با رسانه‌ها در خصوص نقش حائز اهمیت وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های ایران در حصول اهداف منطبق بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از وجهی که ناظر بر نگاه برون گرا در سیاست‌های مذکور است، اظهار کرد: وزارت امور خارجه از ظرفیت‌های متعدد و متنوعی در کشور‌های خارجی برخوردار است که می‌تواند با بهره گیری مطلوب از این ظرفیت‌ها در تسریع و تسهیل تحقق اهداف اقتصادی در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی موفق ظاهر شود.
حسینی گفت: مباحثی همچون جذب سرمایه گذاری‌های خارجی، افزایش تولید در چارچوب اقتصاد دانش بنیان از مواردی است که تحقق شایسته آن، توسعه اقتصادی و ارتقای سطح رفاه اجتماعی حاصل خواهد شد.
به زعم وی، نقش وزارت امور خارجه در این حوزه، نقشی هماهنگ کننده و پیش برنده میان نهاد‌های داخلی و خارجی است.
موفقیت حوزه معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه مستلزم چه مولفه‌ها و الزاماتی است؟
یکی از اقدامات مثبتی که اخیرا عملیاتی شده به راه‌اندازی معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه باز می‌گردد که به تبع، آنچنان که از نام و عنوان آن پیداست وظیفه این معاونت، پیگیری سیاست‌های اقتصادی مربوطه، از سوی وزارت امور خارجه است.
بخش قابل توجهی از سیاست‌های اقتصادی کشور در قالب و چارچوب فعالیت وزارتخانه‌های نفت، اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و غیره عملیاتی، اجرایی و پیگیری می‌شود.
وی در ادامه تأکید کرد: البته به باور من سفرا (به نوبه خود) نتوانستند آنچنان که باید، نقش کامل و سازنده‌ای را در این حوزه ایفا کنند و تأثیرگذار ظاهر شوند.
برای موفقیت هر چه بیشتر سفارتخانه در پیگیری و حصول اهداف اقتصادی ایران در آن‌سوی مرز‌ها، باید هماهنگی‌های هر چه بیشتری منظور شود و از دیگر سوءانتصاب افراد و گروه‌های کارشناس در عرصه اقتصادی در سفارتخانه‌ها و تلاش برای ارتقای حداکثری سطح مراودات و مناسبات اقتصادی با کشور‌های همسو و دوست با ایران و البته غیر همسو با سیاست‌های خصمانه جریان‌ها و کشور‌های امپریالیستی، از مولفه‌هایی است که برون داد آن به حصول توفیقات اقتصادی حداکثری، از سوی دستگاه سیاست خارجی ایران و سفارتخانه‌های متبوع، منتهی خواهد شد.