خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 08 آذر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شاه‌کلید چالش آب در اصلاح «الگوی کشت»/ چطور کشاورزانی که 90 درصد آب کشور را مصرف می کنند، باز هم طلب آب دارند؟- اخبار کشاورزی - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | جمعه، 05 آذر 1400 - 09:12
مهمترین چالش آب کشور امروز عدم مدیریت منابع آبی است. در حالی که با همین میزان آب می توان ضمن تامین آب شرب و صنعت، تولید کشاورزی را هم تا 3 برابر افزایش داد، ولی استفاده غلط از منابع آب به ویژه در کشاورزی، امروز کشور را با چالش مواجه کرده است.
آب،زاينده،رود،كشت،كشاورزي،آبياري،درصد،حوضه،هكتار،توسعه،فشار، ...

خلاصه خبر

جمال محمدولی سامانی, استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آب هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه مصارف آب شامل کشاورزی، شرب، صنعت و بخش محیط زیست است, گفت: بر اساس آمارها، 80 تا 90 درصد مصارف آب کشور متعلق به کشاورزی است.
وی افزود: آمار آب منطقه ای اصفهان نشان می دهد مصارف حوزه سد زاینده رود از سال 1377 به بعد, سهم کشاورزی از حق آبه ها, دائم کاهش یافته و سهم آب مصرفی صنعت و آب شرب، افزایش یافته است.
ورمزیاری در پاسخ به این پرسش که آیا بند چهارم طرح 9 ماده ای احیای آبریز زاینده رود مصوب شورای عالی آب مبنی بر ممنوعیت بارگذاری جدید بر منابع زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف در این حوضه اجرا شده است یا خیر؟
* حدود 25 درصد سطح زیر کشت حوضه زاینده رود آبیاری تحت فشار است
استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آب گفت: حدود 25 درصد سطح زیر کشت در حوضه زاینده رود تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.
محمدولی سامانی گفت: حدود 25 درصد سطح زیر کشتی که در حوضه زاینده رود قابل کشت بوده تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.
وی درباره بند 5 سند احیای حوضه آبریز زاینده رود که اشاره شده ساماندهی برداشت آب باید مورد توجه قرار گیرد افزود: در این مورد باید باز تخصیص صورت گیرد هم در خصوص آب های سطحی و هم آبی های زیر زمینی.
حجت ورمزیاری استاد دانشگاه و کارشناس حوزه کشاورزی در ارتباط تلفنی با این برنامه درباره آبیاری مدرن در حوضه زاینده رود گفت: با توجه به اهداف کمی که در نظر گرفته شده بود خیلی عقب هستیم.
* عملکرد آبیاری در حوضه زاینده رود بالای 70 درصد است
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: موضوع آبیاری تحت فشار در حوضه زاینده رود با جاهای دیگر متفاوت است سامانه های نوین آبیاری در حوضه زاینده رود و عملیات تجهیز و نوسازی به نحوی انجام شده که الان راندمان آبیاری بالای 70 درصد است؛ متوسط راندمان آبیاری در کشور ما 45 درصد است که این شرایط با مشارکت مردم منطقه و بهره برداران محقق شده است.
وی تصریح کرد: ما بهترین کشاورزان را در حوضه زاینده رود داریم کشاورزان حوضه زاینده رود از نظر خرد علمی، فناوری و آموزش آمادگی پذیرش هر گونه نوآوری را دارند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک خاطر نشان کرد: بارگذاری بیش از حد در دهه های گذشته در موضوع حوضه زاینده رود برای آب شرب و صنعت موجب شده که فشار مضاعفی به بخش کشاورزی وارد شود یعنی صنایعی که در حاشیه زاینده رود مستقر شده اند طبیعتاً جای آنها اینجا نبوده است که مسئولان استانی باید مدیریت کنند تا این وضع توسعه پیدا نکند.