خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 08 آذر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

حضور رئیسی در اجلاسیه سازمان اکو یخ روابط تهران و عشق آباد را می‌شکند

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | جمعه، 05 آذر 1400 - 08:24
کارشناس مسائل بین الملل گفت: حضور رئیسی در اجلاسیه سازمان اکو در ترکمنستان، می‌تواند فرصتی برای روابط بهتر ایجاد کند.
ايران،تركمنستان،روابط،اكو،اقتصادي،سازمان،المللي،حضور،رئيسي،ا ...

خلاصه خبر

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی خورسند کارشناس مسائل بین الملل درباره سفر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان به ترکمنستان، گفت: روابط ایران و ترکمنستان تقریبا مانند قالب کشور‌های استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی با اینکه در ابتدا روند طلایی روابط را طی می‌کرد و ایران همواره جزو یکی از نزدیک‌ترین شرکای تجاری دو طرف بوده است، اما هرچه از این سال‌ها گذشته به دلیل تاثیر پذیری رهبران جمهوری‌های استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از تحریم‌های بین المللی و تحت فشار بودن آن‌ها از سوی اروپا و آمریکا سبب شده که روابط ایران با کشور‌های منطقه کم و بیش دچار خسران و کاهش حجم مبادلات شود، یکی از این کشور‌ها ترکمنستان است.
به گفته این کارشناس مسائل بین الملل، ترکمنستان به دلیل خاصیتی که در آسیای مرکزی دارد و یکی از منابع عظیم گازی دنیا و منطقه محسوب می‌شود و بسیاری از کشور‌های اروپایی و آمریکایی‌ برای انتقال گاز ترکمنستان به اروپا از بستر دریای خزر یا انتقال گاز ترکمنستان به هند و پاکستان از طریق افغانستان سرمایه گذاری‌های بسیاری را انجام داده بودند که البته در طرح هایشان تاکنون ناکام ماند.
جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و جمهوری آذربایجان، ۱۰ عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو را تشکیل می‌دهند.