سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اجلاس اکو فرصتی برای تقویت نگاه به شرق است

مشرق | سیاسی | جمعه، 05 آذر 1400 - 01:00
سفیر پیشین ایران در آذربایجان با بیان اینکه اجلاس اکو فرصتی برای تقویت نگاه به شرق است گفت: همکاری‌های کشورهای عضو اکو با یکدیگر می‌تواند مکمل فعالیت‌های اقتصادی شود و وضعیت خوبی را رقم بزند.
اكو،كشورهاي،عضو،اقتصادي،ايران،قرار،تركمنستان،اجلاس،سازمان،سف ...

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، رئیس‌جمهور برای شرکت در اجلاس سران «اکو» قرار است شنبه هفته‌آینده به عشق‌آباد سفر کند تا در اجلاس‌سران سازمان همکاری اقتصادی(اکو) شرکت کند.
آن‌طور که اعلام‌شده رئیس‌جمهور با حضور و سخنرانی در اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی(اکو)، مواضع و پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه تقویت مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌ویژه رفع موانع و افزایش سطح همکاری‌ها و تبادلات اقتصادی کشورهای عضو سازمان اکو را تشریح و تبیین خواهد کرد.
رئیسی همچنین در این سفر ضمن دیدار با همتایان شرکت‌کننده در اجلاس، راه‌های توسعه و تعمیق روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد؛ البته دیدار با تجار و ایرانیان مقیم ترکمنستان از دیگر برنامه‌های سفر رئیس‌جمهور است.
ابعاد اهمیت سفر رئیسی به ترکمنستان برای شرکت در اجلاس اکو
یکی از بعد چندجانبه از این جهت که ایشان قرار است برای شرکت در اجلاس اکو به ترکمنستان برود و به همین واسطه فرصتی ایجاد خواهد شد تا نقطه نظرات ایران در خصوص همکاری‌های اقتصادی به‌ویژه در حوزه منطقه مطرح و تشریح شود.
- همچنین این سفر فرصتی ایجاد خواهد کرد تا به صورت دوجانبه با بقیه سران کشورهای اکو هم دیدارهایی داشته باشد و پیرامون روابط دو جانبه صحبت کنند.
- در حوزه تجارت، کاهش تعرفه‌های گمرکی و نهادن قرارداد تعرفه تدریجی و تسریع در صدور ویزا برای گردشگران و وضع مقررات و قوانین چندجانبه که از سوی همه اعضا تبعیت شود و باعث گردد بخش‌های خصوصی این کشورها بتوانند با همدیگر روابط تجاری خوبی داشته باشند مورد توجه کشورهای عضو اجلاس اکو قرار خواهد گرفت.
اجلاس اکو فرصتی برای پیشرفت روابط و تقویت نگاه به شرق است