خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 08 آذر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

استان‌ها به لحاظ شغلی مزیت‌بندی نشده‌ است

ایسنا | استان‌ها | پنجشنبه، 04 آذر 1400 - 22:54
رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر استان‌ها به لحاظ شغلی مزیت‌بندی نشده‌اند که همین موضوع در توزیع منابع ناعدالتی ایجاد کرده است.
استان،پيشنهاد،خصوصي،دولت،رضوي،تامين،منابع،اجتماعي،سازمان،دبي ...

خلاصه خبر

علی‌اکبر لبافی امروز در جلسه شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی که با حضور استاندار خراسان رضوی در اتاق بازرگانی استان برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس قانون کارگاه‌های مربوط به کشاورزی که کمتر از پنج کارگر دارد، از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف است.
اجرای آن مصوبه ۲۴ هزار میلیارد تومان هزینه نیاز دارد اما عدد پیش‌بینی شده در بند و تبصره ۱۲ قانون بودجه حدود ۹۰۰۰ میلیارد تومان برآورد شده که بر همین اساس و بنا بر ابلاغیه سازمان تامیت اجتماعی کارگاه‌های جدید نمی‌توانند از این پوشش استفاده کنند.
رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی عنوان کرد: برای حل این مساله سه پیشنهاد از سوی بخش خصوصی مطرح می‌شود.
پیشنهاد اول این است که براساس پیش‌بینی تبادل مالی دولت در اجرای قانون بودجه ۱۴۰۰، پیاده‌سازی این قانون توسط سازمان تامین اجتماعی و از طریق شورای مرکزی آن پیگیری شود.
همچنین لازم است رسته‌های شغلی براساس مزیت هر استان دسته‌بندی شود زیرا منابع محدود است.
لبافی با بیان راهکارهایی برای رفع این چالش عنوان کرد: پیشنهاد دبیرخانه این است که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اخذ مجوزهای لازم و با توجه به تفویض اختیارات استانی و اجرای بندهای یک و ۲ ماده ۴۲ آئین‌نامه اجرایی ‌مقررات صادرات و واردات، ورود خودروهای مستعمل از جمله‌ راهسازی، ماشین‌آلات حمل و پمپاژ بتن با کارکرد کمتر از پنج سال را تسهیل نماید.
وی درباره برخی مشکلات حوزه معدنی استان نیز افزود: دستور کار آخر دبیرخانه در ارتباط با موانع و ‌مشکلات حوزه زیرساختی معادن استان است.
سازمان تامین اجتماعی نهادی غیردولتی است و از منابع دولتی هیچوقت استفاده نمی‌کند.
ما در حال حاضر در استان بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان در ماه مستمری پرداخت می‌کنیم.