خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 11 آذر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

لزوما برداشت آب­‌های زیرزمینی علت فرونشست نیست

مهر | اقتصادی | پنجشنبه، 04 آذر 1400 - 19:06
یک کارشناس منابع آب گفت: علت شکل­‌گیری فرونشست در کشور بیشتر ناشی از تغییر رویکرد علمی-تاریخی ما به سدسازی‌های بی­‌رویه است که مانع حرکت آب به پایین‌دست و عدم تغذیه آب‌خوان می­‌گردد.
آب،فرونشست،منابع،مديريت،كشور،زيرزميني،برداشت،مناطق،تخليه،تغذ ...

خلاصه خبر

برخی کارشناسان یک سوم دشت‌های کشور را تحت تأثیر فرونشست و علت اصلی این پدیده را برداشت های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی برای توسعه کشاورزی عنوان می‌کنند.
در واقع فرونشست می‌تواند زمینه ساز پیامدهای بسیاری از جمله تخریب آب‌خوان‌ها، خطوط جاده‌ای، راه آهن، باند فرودگاه‌ها، خطوط انتقال آب، گاز، نفت، تخریب تأسیسات، سدها، مناطق روستایی و شهری و کوچ اجباری شود.
تعریف فرونشست
در صورت تشبیه فرونشست به یک کاسه بزرگ سبزشدگی در مرکز و فرونشست در لبه کاسه اتفاق می‌افتد.
علل بروز فرونشست
در این بین تخلیه سیالات زمین به ویژه آب بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
آب معمولاً برای مصارف شرب، صنعت و کشاورزی به روش‌های مختلف به ویژه حفر چاه استخراج می‌گردد.
برداشت آب‌های زیرزمینی لزوماً دلیل فرونشست در کشور نیست
اصلاح ساختار سیاست‌های کلان مدیریت منابع آب کشور
تغذیه آب آب‌خوان‌ها
وی افزود: یکی دیگر از راهکارهای کاهش فرونشست برطرف کردن نواقص طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی است.
این کارشناس منابع آب با اشاره به اینکه توسعه آبیاری تحت فشار یکی دیگر از راهکارهای کاهش فرونشست است، گفت: در این روش راندمان آبیاری در حدود ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.
البته باید توجه داشت اگر آب صرفه جویی شده برای توسعه کشت بیش از اندازه مورد استفاده قرار گیرد، آبیاری تحت فشار تأثیر مثبتی برای منابع آب نخواهد داشت زیرا در روش آبیاری سنتی ۳۰ درصد آب به آب‌خوان باز می‌گردد ولی در روش تحت فشار این آب حذف می‌گردد.
تعریف منابع آب جدید و استفاده از ظرفیت آب‌های نامتعارف بسیار راهگشاست.
در واقع تنوع بخشی به منابع آب فرصت استفاده از ظرفیت‌های آب در مواقع مورد نیاز را به وجود می‌آورد.آب ژرف، تصفیه پساب، باران زایی و تقطیر رطوبت مناطق شرجی ( air to water) ظرفیت‌هایی است که می‌تواند به کارگرفته شود و از فرونشست بکاهد.
طبق مطالعه‌ای که یک شرکت مهندسی در سال ۱۳۵۴ انجام داده است، به توسعه کرانه‌های جنوب و ایجاد بنادر و نواحی صنعتی بر کناره‌های خلیج فارس و دریای عمان اولویتی اساسی داده شده است زیرا تأمین منابع اولیه و آب در این مناطق میسرتر است؛ حال آنکه در سالهای جاری به جای گسترش صنایع در مناطق پر آب، آن‌ها در مناطق کم آب گسترش یافته اند و خود این امر موجب فشار بر منابع آب زیرزمینی و در نتیجه فرونشست شده است.
نظام مدیریت آب کشور باید مورد بازبینی قرار گیرد و نواقص آن اصلاح گردد.