خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 08 آذر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

از اعلام زمان ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد تا ممنوعیت ورود دانشجویان واکسن نزده به کلاس‌ها

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | پنجشنبه، 04 آذر 1400 - 17:06
دانشگاه‌ها در هفته‌ای که گذشت با اخبار متعددی همراه بودند.
دانشجويان،علوم،كشور،فناوري،آموزش،علمي،وزارت،ايران،درصد،الملل ...

خلاصه خبر

او ضمن تقدیر از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان سنجش کشور برای برگزاری این همایش، این مصوبه را مطالبه ۴۰ ساله کشور و چه بسا در قبل از انقلاب اسلامی بیان کرد و افزود: روش سنجش و پذیرشی که سرنوشت داوطلب را در چهار ساعت کنکور سراسری تعیین می‌کند، با این مصوبه تبدیل به ظرفیت جدیدی شده که ۶۰ درصد سنجش در دوره دبیرستان شکل بگیرد.
استاد دانشگاه تهران اجرای مصوبه ۸۴۳ در سال ۱۴۰۲ را روشی اعتمادآفرین دانست و گفت: نظام سنجش و پذیرش ساختاری قابل اعتماد دارد و اگر نواقصی هم وجود دارد تا اجرایی شدن مصوبه باید برطرف شود؛ بنابراین باید گفت نظام سنجش و پذیرش آزمون سراسری یکی از مزیت‌هایش اعتماد‌آفرینی، امنیت و سلامت آزمون‌ها است.
وی با اشاره به منقضی شدن روش برگزاری آزمون سراسری در بسیاری از کشور‌های پیشرفته دنیا، تصریح کرد: هم نظام آموزش و پرورش نقش تعیین کننده‌ای در تعین بخشی به وضعیت متقاضی در دانشگاه دارد و هم دانشگاه نقش جدی در پذیرش آن‌ها دارد.
عاملی اظهار کرد: به هر حال رقابت کنکور سراسری تنها به ۱۵ درصد صندلی‌های دانشگاه‌ها اختصاص دارد و ۸۵ درصد کرسی‌های دانشگاه بدون آزمون و رقابت جدی، برای داوطلبان امکان ورود به دانشگاه‌ها را ایجاد کرده است.
درواقع ۷۰ درصد افراد شرکت کننده در کنکور، متقاضی رشته‌های پزشکی هستند بنابراین یک فشار حداکثری بر روی داوطلبان پزشکی (علوم تجربی) ایجاد کرده‌ایم؛ لذا این مصوبه با اصول کارشناسیِ همراه با مطالعات مقایسه‌ای، همکاری و هم‌فکری متخصصین آموزش عالی کشور و نیز آموزش و پرورش بوده است و امیدوارم این همایش بتواند ساز و کار‌های اطمینان‌بخشی در اجرای این مصوبه فراهم کند.
آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ از ۱۶ آذر
نام‌‌‌‌‎نویسی در آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ از ۱۶ آذر آغاز می‌شود و تا ۲۳ آذر ادامه خواهد داشت.
متقاضیان می‌توانند در مهلت مقرر برای شرکت در آزمون مذکور به درگاه sanjesh.org مراجعه و نام‌‌‌‌‎نویسی کنند.
آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ در روزهای ۲۸، ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد.
او افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه‌ها در مرجع بالاتر استانی خود یعنی شورای آموزش دانشگاه‌ها در هر استان درخواست کرد تا در ارتباط با اینکه کدام زیرنظام‌ها و دانشگاه‌ها باید آموزش‌های حضوری خود را آغاز کنند رسیدگی کرده و مصوبات خود را در قالب وزنه عملیاتی آموزش‌های حضوری به وزارت علوم ارسال کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: مباحث مرتبط با دانشگاه‌های نسل نو باید جایگزین مباحث قدیمی‌تر شوند و چند سالی می‌شود که مسئولان دانشگاهی برای رسیدگی به این وضعیت صحبت می‌کنند، اما هیچ فردی در آموزش عالی جرئت تحول در نظام دانشگاهی را پیدا نکرده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: در این زمینه باید سمینار و کنفرانس‌هایی برگزار کرد تا افرادی که به عنوان مدیر شناخته می‌شوند جرئت و ریسک پذیری تحول نظام آموزش عالی را داشته باشند.
موافقت سازمان استخدامی با ایجاد معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم محمد علی زلفی‌گل وزیر علوم گفت: با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پیگیری‌های مکرر این وزارتخانه، سازمان امور اداری و استخدامی کشور در نامه‌ای ضمن موافقت با ایجاد معاونت فناوری و نوآوری، نمودار چارت سازمانی جدید پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای اجرا ابلاغ کرد.
عمده جمعیت دانشجویان بین المللی در ایران را دانشجویان مقطع کارشناسی تشکیل می‌دهند.
مهمترین کشور‌های دانشجو فرست به ایران، کشور‌های آسیایی هستند.
در سال ۹۸-۱۳۹۷ کشور افغانستان با اعزام حدود ۱۳ هزار و ۸۵۱ دانشجو به ایران، مهمترین کشور دانشجوفرست به ایران بوده است.