سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

گام اول اصلاح ساختار بودجه از اصلاحات مالیاتی می‌گذرد

مهر | اقتصادی | شنبه، 01 آبان 1400 - 14:24
کارشناس بودجه گفت:اگر بخواهیم به دنبال ایجاد اصلاحات اساسی در ساختار بودجه باشیم، باید بودجه را به سمت پایداری ببریم و این پایداری زمانی حاصل خواهد شد که منابع پایدار مالیاتی ایجاد کنیم.
بودجه،مالياتي،دولت،ايجاد،افزايش،بخشنامه،ابلاغ،ساختار،لايحه،ق ...

خلاصه خبر

بودجه ۱۴۰۱ به لحاظ اینکه اولین لایحه بودجه تدوینی دولت سیزدهم است، با حساسیت به مراتب بیشتری زیر ذربین منتقدان و کارشناسان قرار دارد اما از همان ابتدا حواشی بسیاری را به دنبال داشته است.
برای نمونه سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در اولین اقدامات خود برای بودجه ۱۴۰۱، رؤسای کارگروه‌ها و اعضای ستاد لایحه بودجه ۱۴۰۱ را منصوب کرد که این انتصاب واکنش‌های فراوانی را به وجود آورد.
حال با ابلاغ بخشنامه بودجه ۱۴۰۱ نیز دوباره موجی از مباحث مختلف در بدنه کارشناسی جامعه ایجاد شده است.
وی افزود: از طرفی برای اصلاح ساختار بودجه کشور، اتفاق دیگری که باید به طور موازی اتفاق بیفتد، بحث کاهش هزینه‌های دولت است.
در این زمینه نیز، هنوز برنامه جدیدی عملیاتی نشده است.
این کارشناس بودجه راهکار اول اصلاح ساختار بودجه را بودجه ریزی بر مبنای صفر دانست و بیان کرد: بودجه ریزی بر مبنای صفر به این معنا است که متولیان امر بررسی کنند که چه بخشی از هزینه دستگاه‌ها، واقعی و کدام بخش از هزینه‌ها، غیر ضرور و قابل حذف هستند.
همین امر موجب می‌شود در نهایت زمانی که موعد بودجه برسد، مجبور شویم بودجه را بازهم با کسری ببندیم.