سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تلاش ویژه امام صادق(ع) برای تحکیم روابط امت اسلامی و هدایت جامعه

مهر | دین و اندیشه | شنبه، 01 آبان 1400 - 14:18
مؤمنی‌ها گفت:یکی از موضوعاتی که متأسفانه در جامعه ما بسیار به چشم می‌خورد و از سوی اهل بیت (ع) و به ویژه امام صادق (ع) مورد تاکید قرار گرفته، لزوم پرهیز از توهین به مقدسات دیگران است.
وحدت،اسلامي،اهل،بيت،جامعه،امام،مذاهب،مسلمين،سيره،صادق،تاكيد، ...

خلاصه خبر

موضوع وحدت امت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی، یکی از مسائل مهم جهان اسلام به شمار می‌آید و از نظر تاریخی به خوبی روشن است که پیشرفت مسلمانان در پرتو همدلی و وحدت آنها و عقب ماندگی و شکست آنان در عرصه‌های گوناگونی سیاسی، علمی، اجتماعی، اقتصادی و … نتیجه اختلافات و پراکندگی میان ایشان بوده است.
تاکید قرآن کریم به ضرورت وحدت مسلمانان «واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولا تفرقوا» (سوره آل عمران، آیه ۱۰۳) و تاکید پیشوایان دین بر برادری مسلمانان بر کسی پوشیده نیست.
در آستانه سالروز میلاد حضرت ختمی مرتبت، محمد مصطفی (ص)، میلاد امام صادق علیه السلام به عنوان منادی بزرگ وحدت اسلامی و هفته وحدت بر آن شدیم تا روش‌های تحکیم وحدت و تقریب مذاهب اسلامی را از منظر اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بررسی نمائیم، بر این اساس با محمدمهدی مؤمنی‌ها دبیرکل بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب به گفت و گو پرداختیم که مشروح آن در ادامه می‌آید.
یکپارچگی و پیوستگی در اعتقادات؛ وحدت مدنظر قرآن و اهل بیت
مؤمنی‌ها با اشاره به وحدت و واژه نام آشنای «تقریب مذاهب اسلامی» عنوان کرد: وحدت میان مسلمین آرمانی بلند و امیدی دیرینه است که گذشته از دلایل عقلی، ادله نقلی فراوانی نیز لزوم آن را روشن می‌سازند.
وحدت موضوعی است که اهل بیت (ع) بسیار به آن اهتمام داشته و جایگاه بالایی از منظر حتی شخص رسول گرامی اسلام (ص) و اهل بیت و اسلام دارد.
وی افزود: اگر بخواهیم به موضوع وحدت از منظر لغت شناسی قرآن کریم بپردازیم، باید بدانیم که یکپارچگی و اتحاد مدنظر است و نیز اهل بیت (ع) نیز به دنبال همین امر بوده که بین اقوام و ادیان و مذاهب مختلف یکپارچگی و پیوستگی ایجاد کند.
دبیرکل بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب تصریح کرد: و اما وحدت در معنای سلبی آن، به معنی عدم تفرق و اتحاد ملت و امت اسلامی است.
اهمیت و جایگاه وحدت مذاهب اسلامی درنگاه ائمه معصومین (ع)
محورهای مختلف تحکیم وحدت
سکوت امیرالمومنین علی (ع)، نمونه بارز سیره اهل بیت در تحکیم وحدت مسلمین
لذا تغییر شرایط سیاسی و اجتماعی آن روزگار باعث شد امام (ع) گزینه دوم و سکوت در برابر این اتفاقات و کمک به وحدت و اتحاد جامعه اسلامی را انتخاب کنند.
سیره امام صادق (ع) در تحکیم روابط امت اسلامی
ایشان در جهت عبادت الهی و عدالت اجتماعی، تحکیم روابط امت اسلامی و هدایت جامعه بشری گام‌های بسیار ارزشمندی برداشتند.
پرهیز از توهین به مقدسات سایر مذاهب