سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تفکر نهادسازی در اندیشه آیت‌الله مهدوی‌کنی و ایده ایشان برای تولید علوم انسانی اسلامی

فارس | سیاسی | شنبه، 01 آبان 1400 - 12:12
همزمان با هفتمین سالگرد رحلت آیت‌الله مهدوی کنی، بزرگداشتی با محوریت تفکر نهاسازی در اندیشه آیت‌الله مهدوی کنی و ایده ایشان برای تولید علوم انسانی اسلامی و تربیت مدیران تراز انقلاب اسلامی در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد.
اسلامي،مهدوي،دانشگاه،متفكر،مسائل،امام،حاج،آقا،علوم،فكري،محور ...

خلاصه خبر

این نیاز ما را به این ایده رساند که ذیل یک متفکر، نظام فکری آن را دریافت کنیم و عالَم عالِم را فهم نماییم و در نهایت به ذهن پژوهشگر منتقل نماییم.
مثلاً گفتمان سازی یکی از این شاخص‌ها می‌باشد.
گفتمان حاج آقا مهدوی «الجمع» بود و سعی می‌کردند میان علم و اخلاق، دین و دنیا، جبر و تفویض و...
وی گفت: حاج آقا مهدوی حاصل جریان فکری امام خمینی، علامه طباطبایی بوده‌اند و تأثیراتی هم از شهید مطهری داشته‌اند، حاج آقا مهدوی در صدد پیاده‌سازی این جریان فکری در قالب یک نهاد بودند، لذا دانشگاهی اسلامی با عنوان دانشگاه امام صادق (ع) را تأسیس کردند.
وی تصریح کرد: حاج آقا مهدوی بر این باور بودند که اولاً دانشگاه اسلامی حوزه نیست و مأموریت تبلیغی و اجتهاد دینی ندارد، ثانیاً ملاک دانشگاه اسلامی به گزینش اسلامی، عدم اختلاط دختر و پسر، وجود اساتید حوزه، وجود درس معارف اسلامی و...
وی تاکید کرد: این نگاه حاج آقا مهدوی ناشی از دو مبنای نظری بوده است.
ثانیاً نظریه‌ منطقه‌ سکوت که حاج آقا مهدوی به وزان نظریه منطقة الفراغ شهید صدر مطرح کرده بودند.
انصاریان در بخش پایان سخنان خود گفت: حاج آقا مهدوی‌کنی قائل به استقلال نهاد علم از قدرت بودند و گره خوردن علم به قدرت را انحراف از مسئله می‌دانستند.