خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

زباله‌گردی؛ ‌پدیده‌ای که در نبود زیرساخت مدیریت ‌پسماند ظهور می‌کند

ایسنا | اجتماعی و حوادث | جمعه، 23 مهر 1400 - 04:53
زباله‌گردی ‌پدیده‌ای است که طی سال‌های اخیر بیش از ‌پیش در سطح کلانشهرها به‌ویژه تهران دیده می‌شود؛ صحنه‌هایی که دل آدمی را به درد می‌آورد و عمدتا کودکان برای امرار معاش باید تا کمر در مخازن زباله خم شوند اما این ‌پدیده از کجا نشات می‌گیرد و برای کاهش این معضل چه باید کرد؟ یک کارشناس محیط زیست می‌گوید: نبود زیرساخت‌های لازم جهت مدیریت و تفکیک ‌پسماند، زمینه را برای فعالیت‌هایی چون زباله‌گردی ایجاد می‌کند.
مديريت،تفكيك،مبدا،زمينه،زباله،اصولي،فراهم،سطح،ايجاد،مراحل،جه ...

خلاصه خبر

براساس این قانون مدیریت اجرایی ‌پسماندها در حریم شهرها برعهده شهرداری‌ها است که باید به همین منظور طرح جامع و منسجمی را برای مدیریت ‌پسماند تدوین کنند که شامل تمام مراحل از ابتدا یعنی تولید ‌و تفکیک پسماند در مبدا تا جمع‌آوری، جداسازی، انتقال اصولی و بازیافت، استحصال انرژی، تولید کمپوست و دفع نهایی و آموزش و اطلاع رسانی در این زمینه می‌شود همچنین ضروری است که شهرداری‌ها زیرساخت‌های لازم جهت اجرای طرح‌های جامع مدیریت ‌پسماند را فراهم کنند.
اکنون حدود ۵۵ هزار مخزن زباله در سطح شهر تهران وجود دارد اما زباله‌ها به‌صورت تفکیک نشده در آن‌ها رها می‌شوند.
وی درباره راه‌های ایجاد انگیزه در بین مردم برای تفکیک زباله از مبدا گفت: در بسیاری از کشورها به افرادی که تفکیک از مبدا را جدی می‌گیرند، خدمات ارزان‌تر، مالیات و عوارض کمتر و جوایز نقدی و غیرنقدی تعلق می‌گیرد.
در مبدا، زمینه را برای بازگرداندن این ‌پسماندها به چرخه بازیافت و استفاده مجدد فراهم کرد، همانطور که در بسیاری از کشورها با تعبیه چند نوع مخازن زباله جداگانه و با آموزش شهروندان و ایجاد انگیزه‌ه موفق شده‌اند زمینه را برای تفکیک از مبدا ‌فراهم کنند.