خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

ساخت دستگاه‌های منجمد کننده مواد داروهای ارزشمند در کشور

ایسنا | دانش و فناوری | جمعه، 23 مهر 1400 - 03:11
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان دستگاهی برای تولید داروهای با ارزش بالا و حساس نسبت به افزایش دما عرضه کردند که به گفته ‌آنها بخشی از قطعات این دستگاه جزو اقلام تحریمی کشور است و این شرکت موفق به ساخت این قطعات نیز شده است.
خشك،دستگاه،شركت،فريز،دارويي،فرآيند،مواد،توليد،انجمادي،دارو،م ...

خلاصه خبر

حاجیان "فریز درایر" را دستگاه کاربردی در صنایع دارو سازی توصیف کرد و در این باره توضیح داد: زمانی که صنایع دارو سازی می‌خواهند یک ماده دارویی مانند پنی‌سیلین را خشک و پودر کنند، این دستگاه این پروسه را اجرایی می‌کند؛ به این معنا که ماده‌ دارویی را خشک می‌کند ولی این فرآیند با استفاده از گرما نیست.
علاوه بر اینها در مواردی مانند خشک کردن میکروب‌ها، نگهداری از نمونه‌های حیوانی در موزه‌ها، ترمیم کتاب‌ها و اجسامی که به واسطه آب یا رطوبت به مرور زمان از بین رفته‌اند، نیز از روش خشک کن انجمادی بهره می‌گیرند.
در خشک کردن به شیوه انجمادی، آب یا حلال از نمونه منجمد شده طبق فرآیند تصعید حذف شده و از این طریق محصول نهایی به دلیل عدم استفاده از گرما برای دهیدراسیون، کمترین تغییرات را در خواص خواهد داشت از این رو شکل ظاهری مطلوب (عدم چروکیدگی) و حفظ طعم، بو و مزه محصول را شاید بتوان از مهمترین مزایای استفاده از فریز درایرها در خشک کردن مواد دانست.