خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

بی‌توجهی نگارگران به دیوان حافظ در طول تاریخ

مهر | فرهنگی و هنری، استان‌ها | جمعه، 23 مهر 1400 - 02:24
شیراز – عضو هیئت علمی دانشگاه علم و هنر شیراز گفت: در تاریخ نگارگری ما دیوان حافظ با همه عظمت ادبی که دارد نتوانسته جایگاه چندان والایی به دست آورد.
حافظ،نگارگري،ديوان،گذشته،معاصر،ادبيات،هنر،تاريخ،نگارگران،همگ ...

خلاصه خبر

میرزایی‌مهر افزود: ما یک نسخه نفیس از حافظ داریم که در حد شاهکارهای هنر نگاری است و آن هم «حافظ سام‌میرزا» است که در نیمه اول سده دهم، به دست هنرمندان نام‌آور و بزرگان نقاش ما، مثل سلطان‌محمد و شیخ‌زاده و دیگران مصور شده است.
میرزایی مهر افزود: در دوره معاصر، با تحولات اجتماعی و سیاسی همچنین، آشنایی اروپاییان با فرهنگ و ادب ایران و اشتیاق آن‌ها برای معرفی آثار ارزشمند فارسی، برخلاف گذشته، دیوان حافظ و تصویرگری آن در کانون توجه قرار می‌گیرد.
وی افزود: آنچه در گذشته و حال و در تاریخ صدهاساله همگامی ادبیات و نقاشی، محسوس است، هرگز، نگارگران ما نتوانستند آثار خود را به مقام شامخ کلام حافظ نزدیک کنند و اگر هم در دوران معاصر این اتفاق افتاد، حقیقت ماجرا این است که نگارگری معاصر، بیشتر، مخاطبانش را در سطح توده مردم جست‌وجو کرد؛ به همین دلیل، بیشترین نگارگری‌های حافظ، به‌عنوان فال حافظ، مطرح شد که چندان جایگاه والایی در تاریخ نگارگری ندارند.