خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

تدوین هنری از طریق سازه‌های زبانی در شعر حافظ

مهر | فرهنگی و هنری، استان‌ها | جمعه، 23 مهر 1400 - 02:12
شیراز- دانشیار دانشگاه شیراز گفت: در شعر حافظ، ترکیب‌بندی یا تدوین از طریق دخالت عامدانه و هدفمند در نحو اجزای سخن، یا به‌ قول زبان‌شناسان، با چینش‌های مختلف در محور هم‌نشینی ایجاد می‌شود.
شعر،حافظ،سينما،اميني،نقاشي،ايماژ،تصاوير،تدوين،امكانات،ايجاد، ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا امینی، پنجشنبه شب در پنجمین شب از ویژه‌برنامه‌های مرکز حافظ شناسی به مناسبت یادروز حافظ با ارائه سخنرانی خود با عنوان «نگاهی به گستره ایماژ در شعر حافظ از نقاشی تا سینما» اظهار داشت: برای مشاهده قله‌های زیبایی شعر حافظ و رسیدن به‌حدی که بتوان تحلیل هنری درست و عمیقی از هر بیت و غزل ارائه داد، نخست باید با معنی ایماژ و پایه‌های مقدماتی نقش آن آشنایی یافت.
به‌گفته امینی، در شعر حافظ هر دو گونه این نمونه از تصاویر را می‌توان دید؛ البته با این تفاوت که پیدا کردن تصاویر ساده در شعر حافظ دشوارتر است.
دانشیار دانشگاه شیراز ادامه داد: درآمیختن هنرمندانه تصویر ذهنی و تعبیر زبانی، یکی از اساسی‌ترین رازهای بوطیقای فنی شعر پرتأثیر و دلپذیر حافظ است.
در شعر، ترکیب‌بندی یا تدوین، از طریق دخالت عامدانه و هدفمند در نحو اجزای سخن، یا به قول زبان‌شناسان، با چینش‌های مختلف در محور هم‌نشینی ایجاد می‌شود.