خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

قطره‌ای از دریای بی‌کران علم امام حسن عسکری (ع)

مهر | دین و اندیشه | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 19:59
اولیای الهی، حتی در خردسالی نیز صاحب علم و کمالات فاضله هستند. وراثت علم الهی در میان اهل بیت (ع)، یکی از نشانه‌های امامت بر جامعه محسوب می‌شود که هیچ‌کس توان مقابله با آن را ندارد.
امام،علم،عسكري،فرمودند،حضرت،راهب،باران،الهي،اهل،…،نزد،كتاب،ب ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار مهر، فردا هشتم ربیع الاول سالروز شهادت جانسوز امام یازدهم امام حسن بن علی العسکری علیه السلام پدر بزرگوار قائم آل محمد عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌باشد.
آصف بن برخیا، وزیر حضرت سلیمان، شخصیتی است که قرآن کریم در موردش می‌فرماید: «قَالَ الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْکِتَابِ أَنَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَنْ یَرْتَدَّ إِلَیْکَ طَرْفُکَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِنْدَهُ قَالَ هَذَا مِنْ فَضْلِ رَبِّی …؛ [نمل/۴۰] و آن کس که از علم کتاب بهره‌ای داشت گفت: من، پیش از آن‌که چشم بر هم زنی، آن را نزد تو می‌آورم.
ابن حجر هیتمی که در دشمنی با شیعه لحظه‌ای دریغ نکرده، به علم حضرت اذعان می‌کند و می‌نویسد: «در زمان حکومت معتمد عباسی، به جهت نیامدن باران، قحطی همه جا را فرا گرفت، از این‌رو خلیفه عباسی دستور داد مردم سه روز برای طلب باران بیرون شهر بروند، اما بارانی نیامد.
پس از مسلمانان، مسیحیان به همراه یکی از راهبان خود برای طلب باران بیرون از شهر آمدند، همین که راهب دستش را به سوی آسمان بالا می‌برد، باران می‌بارید.
خلیفه دستور داد تا امام عسکری (ع) را احضار کنند، هنگامی‌که حضرت نزد خلیفه آمدند، معتمد گفت: امت جدت را قبل از آن‌که هلاک شوند دریاب.
روز بعد مسیحیان برای طلب باران، بیرون شهر رفتند.
راهب دستش را به سمت آسمان بالا برد و آسمان ابری شد.
حضرت به راهب دستور دادند اکنون طلب باران کن.
راهب دستش را بالا برد، ابرها کنار رفت و خورشید نمایان شد.
اگر استخوان پیامبری را زیر آسمان آشکار کنند، حتماً باران خواهد بارید.
با این کرامت حضرت، شبهه از مسلمانان برطرف شد .»[۲]
ناگهان حضرت شروع به گریه کردند.
حضرت به بهلول فرمودند: ما برای بازی کردن آفریده نشده‌ایم.
امام (علیه‌السلام) فرمودند: برای کسب علم و عبادت.