خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 29 مهر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

ریشه اصلی شروع منازعات مسلحانه سوریه، آب است

ایسنا | سیاسی، استان‌ها | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 19:53
دانشیار حقوق عمومی و محیط زیست دانشگاه قم گفت: طبق گزارش‌های منتشره، دلیل اصلی شروع منازعات مسلحانه در سوریه به نحوه توزیع آب توسط مناطق محلی که در شهر درعا وجود داشت باز می‌گردد.
آب،حقوق،مشهدي،مسلحانه،ممنوعيت،زيست،محيط،سم،قم،خاورميانه،مناب ...

خلاصه خبر

وی افزود: تنش‌هایی که بین دولت‌ها از جمله ایران و عراق، عراق و ترکیه، سوریه و ترکیه، مصر و اتیوپی و پاکستان و هند و غیره وجود دارد ریشه اصلی آن به موضوع آب باز می‌گردد.
وی گفت: در حقوق بشردوستانه، آب به عنوان سلاح و در معنای عام خود، نخستین مساله آلوده نمودن آب آشامیدنی در مخاصمات است که طرفین منازعه مجاز نیستند آب را آلوده کنند حتی با نصب تابلوهای هشدار دهنده، در اسلام، فقها در خصوص استفاده از سم در جنگ بحث‌های مختلفی را انجام داده‌اند و در مجموعه قواعد کنوانسیون‌های لاهه در خصوص به کارگیری سم ممنوعیت ایجاد شده است.
دانشیار حقوق عمومی و محیط زیست دانشگاه قم تصریح کرد: اگرچه در وقایع خاورمیانه متاسفانه این امر یعنی به کارگیری سم در جنگ انجام می‌شود و در جنگ ایران و عراق حمله شیمیایی به آب خرمشهر از جمله این موارد بوده است.
وی افزود: علاوه بر ممنوعیت به کارگیری سم در جنگ، ممنوعیت تخریب و حمله به منابع حیاتی جمعیت غیر نظامی، ممنوعیت حمله به تاسیسات آبی و ممنوعیت استفاده از آب به عنوان تکنیک تغییر دهنده محیط زیست است.