خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

تحریم‌های آمریکا علیه طالبان آثار مخرب بر مردم افغانستان دارد نه حاکمان افغانستان

ایسنا | سیاسی، استان‌ها | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 19:30
دانشیار حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی تهران گفت: آمار و اخبار از میزان کمکی که به افغانستان داده می‌شود بعید است که نتیجه مطلوب داشته باشد و باز شاهد تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده علیه طالبان هستیم که این تحریم‌ها تنها آثار مخربی بر مردم افغانستان دارد و تاثیری بر این حاکمان افغانستان ندارد.
افغانستان،حقوق،طالبان،نظاميان،دولت،عسكري،مسلحانه،ورود،حمله،ز ...

خلاصه خبر

وی بیان کرد: از دیدگاه حقوق بشردوستانه در سال ۲۰۰۱ وضعیتی که اتفاق افتاده این بوده که دولت آن زمان طالبان کنترل داشته در آن زمان حمله ایالات متحده به افغانستان را باید به عنوان یک مخاصمه بین‌المللی در نظر بگیریم اما بعد از آن که اجازه می‌دهند نیروهای آمریکا در افغانستان بمانند و کمک کنند به نظامیان افغانستان از آن زمان شاهد تغییر حقوق قابل اعمال به حقوق مخاصمات مسلحانه میان نظامیان خارجی و دولت طالبان بوده‌ایم.
عسکری با اشاره به اینکه رویکرد حقوق بشردوستانه، حمایتی است، گفت: حمله نیروهای خارجی به افغانستان، یک نوع مخاصمه بین‌المللی است و مقررات مربوط به پروتکل‌های الحاقی اعمال می‌شود و مخاصمات مسلحانه غیربین‌المللی است.
وی اظهار کرد: همین تقسیم‌بندی و توصیف وضعیت‌ها می‌تواند در مورد تعهدات طالبان و گروه‌هایی که با طالبان می‌جنگندند موردنظر قرار بگیرد.
وی ادامه داد: اگر دبیر کل سازمان ملل به این نتیجه برسد که طالبان را به عنوان دولت افغانستان موردنظر قرار دهد باید کلیه تعهدات که افغانستان به آن پیوسته مورد نظر طالبان هم باشد اما تا آن زمان باید طالبان را به عنوان یک گروه مسلح در نظر بگیریم بنابرین تا آن زمان تعهدات حقوق بشر به عنوان تعهدات حداکثری نیست.