خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

مهره های آمریکا در پرونده انفجار بیروت به حرکت درآمدند

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 18:53
رسیدگی به پرونده انفجار بیروت و روند تحقیقات آن از سوی قاضی این پرونده عرصه تسویه حساب سیاسی شده و مهره های آمریکا به دنبال هدف قرار دادن گروه خاصی هستند.
لبنان،پرونده،انفجار،بيروت،آمريكا،سياسي،قاضي،تحقيقات،هدف،بندر ...

خلاصه خبر

در پرونده ترور رفیق حریری هدف محکوم کردن سوریه و حزب‌الله بود و در نهایت سال گذشته دادگاه بین المللی ویژه لبنان حکم ۵ بار حبس ابد را برای «سلیم عیاش» عضو حزب‌الله لبنان را که هیچیک از اتهامات علیه او درباره ترور رفیق حریری ثابت نشده بود صادر کرد.
نحوه عملکرد قاضی و بازپرس قضایی لبنانی «طارق بیطار» در خصوص پرونده انفجار بندر بیروت به بحت داغ این روزهای لبنان تبدیل شده است.
سیاسی عمل کردن بازپرس قضایی لبنان در پرونده انفجار بندر بیروت صدای بسیاری را در لبنان درآورده و معترضان می‌گویند، وی بنا به دستورات خارجی دنبال هدف گرفتن گروهی خاص است.
سیاسی عمل کردن بازپرس قضایی لبنان در پرونده انفجار بندر بیروت صدای بسیاری را در لبنان درآورده و معترضان می‌گویند، وی بنا به دستورات خارجی دنبال هدف گرفتن گروهی خاص است.
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اخیراً گفت: «درباره پرونده تحقیق درباره انفجار در بندر، ما خواستار تحقیق هستیم و بر آن تأکید داریم و از تحقیق دست برنخواهیم داشت.
«حسن فضل‌الله» نماینده پارلمان لبنان وابسته به فراکسیون حزب‌الله نیز به المیادین گفت: دخالت آمریکا در پرونده انفجار بندر بیروت به منظور ارعاب است.
هدف اینکه وزارت خارجه آمریکا اتهامات در خصوصی سیاسی کردن دستگاه قضایی لبنان را رد می‌کند، جلوگیری از بازگشت تحقیقات به مسیر خود است.
قدر مسلم آن است که تلاشهای واشنگتن برای قیمومیت بر دستگاه قضایی لبنان و نابودی واقعیت راه به جایی نبرده است.
پرواضح است که آمریکا این برنامه ریزی طولانی را برای انتخابات پارلمانی لبنان انجام داده و امید داشت به کمک ابزارهای داخلی خود در لبنان با تضعیف جایگاه مردمی مقاومت، شانس نمایندگان حزب الله در انتخابات پارلمانی آینده لبنان را کاهش داده و مهره های خود را به پیروزی برساند؛ درحالی که این تلاشها نتیجه عکس داد.
آمریکا به دنبال ثبات لبنان نیست و سناریوهای آن با هدف ساقط کردن دولت لبنان است که پس از تلاشهای متعدد روی کار آمده است.
اینکه با وجود هشدارهای سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، قاضی بیطار حکم علیه علی حسن خلیل صادر کرده است نشان دهنده اقدامی تنشزا و اصرار بر روند تحقیقات با سازوکار سیاسی با نادیده گرفتن همه انتقادها و منافع لبنان است.
روند تحولات امروز در منطقه الطیونه در بیروت و حمله افراد مسلح به معترضان به تصمیم قاضی بیطار همگی نشان از توطئه آمریکا علیه لبنان دارد و هدف آمریکا ویرانی لبنان و ایجاد جنگ داخلی در آن است.