خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 25 مهر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آیا دولت باید خسارات ناشی از همه‌گیری کرونا را پرداخت کند؟

مشرق | سیاسی | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 18:06
معاون سازمان بازرسی کل کشور در همایش کرونا که در دانشکده رفاه برگزار شد، با این سؤال پاسخ داد که، آیا دولت باید خسارات ناشی از همه‌گیری کرونا را پرداخت کند؟
دولت،بحران،كرونا،قانون،مسئوليت،امنيت،مديريت،سازمان،بازرسي،تو ...

خلاصه خبر

پانل پنجم این همایش به موضوع "کرونا، چالش‌های حقوقی و حمایت از حقوق شهروندان" اختصاص داشت و طی آن غلامعباس ترکی، معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور و دادیار دیوان عالی کشور سخنرانی خود را با موضوع "نقش و مسئولیت حاکمیت در مدیریت بحران‌های زیست‌محیطی" ارائه داد.
حال در اینکه آیا دولت مسئولیت جبران خسارات وارده ناشی از بروز بحران کرونا را دارد یا نه، در قانون مدیریت بحران کشور مقراراتی آمده که بر اساس آن، در برخی بحران‌های اجتماعی دولت باید جبران خسارات کند اما اینکه اگر خسارت ناشی از بحران‌هایی مانند بحران کرونا و بیماری‌های واگیردار به افراد وارد شود، رابطه سببیت برای مسئول شناختن جران خسارت وجود دارد که نیازمند بحث است.
بر این اساس نمی‌توان دولت را مقصر شناخت و باید مدیر، مسئول شناخته شود.
در قانون اساسی هم مسئولیت‌های مختلفی برای دولت در زمینه بهداشت و سلامت عمومی جامعه پیش‌بینی شده است.
در ماده ۱۱ قانون مدیریت بحران، رئیس جمهور عالی‌ترین شخص مدیریت است و وزارت کشور مدیریت بحران را به عهده دارد.
اصل ۳۳ قانون اساسی می‌گوید؛ تبعید با حکم قانون و حکم مراکز صالح است.
وی درباره مسئولیت مدنی دولت و جبران خسارت ناشی از کرونا اظهار کرد: در قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران اشاره‌ای به مسئولیت مدنی دولت برای جبران خسارات بیماری‌های واگیردار نشده؛ البته از مفاد قانون مستفاد می‌شود که اگر بحران‌های امنیتی به وجود بیاید، در آنجا تکالیفی برای دولت پیش‌بینی شده و بودجه لازم هم پیش‌بینی شده و خسارات پرداخت می‌شود؛ اما برای بیماری و بلایای آسمانی حکمی برای دولت نیست.
وی ادامه داد: سازمان بازرسی نظارت بر اجرای امور و حسن اجرای قانون دارد و متناسب با همه دستگاه‌های اجرایی بازرس و نماینده مقیم دارد و بر این اساس نظارت این سازمان فراگیر و تخصصی است.
وی افزود: هم برای سازمان بازرسی و دیگر نهادهای نظارتی و هم برای دادسراها، در نظارت و پیگیری حقوق عامه تکالیفی مقرر شده که وظیفه نظارت و پیگیری و مطالبه دارند که مسئولان دولتی و حاکمیت وظایف خود را به خوبی انجام دهند.