سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

مهجوریت بقاع متبرکه در بی توجهی به بودجه وقف

ایسنا | استان‌ها | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 17:54
مدیر اوقاف و امور خیریه بیرجند و درمیان گفت: آستان مقدس امامزادگان باقریه(ع) بیرجند یکی از بقعه‌های شاخص در خراسان جنوبیبشمار می‌رود که به دلیل کمبود اعتبار و بودجه عملیات عمرانی آن به کندی پیش رفته و علی رغم استقبال زائرین و مجاورین در محجوریت و غربت بسر می‌برد.
موقوفات،اوقاف،موقوفه،اشاره،بيرجند،خدايي،وقف،اموات،نيات،خيريه ...

خلاصه خبر

مدیر اوقاف و امور خیریه بیرجند و درمیان با بیان اینکه ۲۷۶۵ فقره موقوفه دارای کاربری های مختلف و تعداد ۶۳۱۵ رقبه هم در شهرها و روستاهای دو شهرستان وجود دارد، گفت: ۱۸ بقعه متبرکه بصورت هیات امنایی در این شهرستان‌ها اداره می‌شوند و برخلاف تصور مردم درامد بقاع متبرکه درامد بر هزینه است و در همان مکان خرج می شود.
نقش اوقاف در اشتغالزایی
اکثر موقوفات شهرستان سنددار نیستند
وی به تعمیر، مرمت بازسازی موقوفات و بقاع شهرستان بطول ۵۱۰۰ متر در سال جاری اشاره کردو گفت: همچنین در این مدت در راستای اجرای نیات واقفین ۶ میلیارد تومان هزینه شده است.
وی از ۲۰ فقره وقف جدید در سال جاری خبر دادو افزود:۱۶ موقوفه در دهه وقف ثبت شده که شامل آپارتمان، اب و اراضی و ...
واگذاری مدیریت موقوفات به واقفین
وی به برنامه جدید اوقاف در زمینه واگذاری تولیت و مدیریت وقفیات به خود واقفین اشاره کردو افزود: تاکنون ۱۰۰ موقوفه دارای متولی شده است.
وی از بکارگیری امین برای موقوفات بعنوان دیگر برنامه های اوقاف نام برد و ادامه داد:این برنامه اقدام جدیدی است که در راستای رفع مدیریت ضعیف موقوفات اجرایی شده و تاکنون در بخش قهستان این کار انجام شده و مدیریت حدود ۲۰۰ وقف در ۶۰ روستا را افراد امین واگذار شده است.
وی به برنامه اوقاف برای بروز رسانی موقوفات اشاره کرد و گفت: استفاده از ظرفیت کارشناسان دادگستری و حضورشان در روستاها و مشاهده عینی وقف با حضور معتمدین روستا و تعیین دقیق حق و حقوق موقوفه در این راستا صورت گرفته است.
وی به بروزرسانی حق الاجاره موقوفات اشاره کرد و گفت: تعدادی از اراضی موقوفه بصورت خام رها شده‌اند که بخاطر صرفه و صلاح موقوفه قرار است برخی قطعه‌ها فروخته شود و در مابقی قطعه‌ها هزینه و سرمایه گذاری شوند.