خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

امام عسکری (ع) با تسلط به زبان‌های مختلف به هدایت امت و آماده‌کردن آنها برای غیبت پرداخت

فارس | فرهنگی و هنری | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 17:12
یک کارشناس مذهبی گفت: امام حسن عسکری (ع) به اذن خدا به زبان‌های مختلف مسلط بود تا ضمن هدایت امت آنها را برای دوران غیبت آماده کند.
امام،عسكري،حسن،وَ،زبان،شيعيان،توانايي،تكلم،تسلط،آگاه،علم،الهي ...

خلاصه خبر

این امام عزیز فرزند امام هادی (ع) و پدر امام زمان (عج) است و شهادت ایشان سالروز آغاز امام حضرت مهدی (عج) نیز هست.
مشهورترین لقب ایشان عسکری است زیرا به اقامت اجباری ایشان در سامرا اشاره دارد.
امام در سامرا تحت مراقبت حکومت قرار داشت و برای فعالیت‌های خود با محدودیت روبه‌رو بود.
در ابتدا از امام عسکری و هجرت ایشان به سامرا بگویید.
حضرت بعد از امام هادی (ع) به مدت ۶ سال امامت امت اسلامی را به عهده داشت و در ۸ ربیع الاول سال ۲۶۰ قمری به دستور معتمد عباسی مسموم و در سن ۲۸ سالگی به شهادت رسید و در شهر سامراء کنار مزار پدرشان به خاک سپرده شد.
گفته می‌شود اقوام مختلفی که به دیدار امام می‌رفتند، امام با آنها با زبان خودشان سخن می‌گفتند، در این خصوص توضیح دهید.
معروف است که امام حسن عسکری (ع) به زبان‌های مختلف صحبت می‌کردند، ایشان با هندی‌ها به زبان هندی، با ترک‌ها به زبان ترکی و با ایرانی‌ها به زبان فارسی تکلم می‌کردند.
در مجموعه سیره پژوهی اهل بیت (ع) آمده است: ابوحمزه خادم امام عسکری (ع) نقل می‌کند: «سَمِعْتُ أَبَا مُحَمَّدٍ ع غَیْرَ مَرَّةٍ یُکَلِّمُ غِلْمَانَهُ وَ غَیْرَهُمْ بِلُغَاتِهِمْ وَ فِیهِمْ رُومٌ وَ تُرْکٌ وَ صَقَالِبَةٌ فَتَعَجَّبْتُ مِنْ ذَلِکَ وَ قُلْتُ هَذَا وُلِدَ بِالْمَدِینَةِ وَ لَمْ یَظْهَرْ لِأَحَدٍ حَتَّى قَضَى أَبُو الْحَسَنِ وَ لَا رَآهُ أَحَدٌ فَکَیْفَ هَذَا أُحَدِّثُ بِهَذَا نَفْسِی فَأَقْبَلَ عَلَیَّ وَ قَالَ إِنَّ اللَّهَ بَیَّنَ حُجَّتَهُ مِنْ بَیْنِ سَائِرِ خَلْقِهِ وَ أَعْطَاهُ مَعْرِفَةَ کُلِّ شَیْ‏ءٍ فَهُوَ یَعْرِفُ اللُّغَاتِ وَ الْأَنْسَابَ وَ الْحَوَادِثَ وَ لَوْ لَا ذَلِکَ لَمْ یَکُنْ بَیْنَ الْحُجَّةِ وَ الْمَحْجُوجِ فَرْقٌ؛[2] غلامان امام حسن عسکری علیه‌السلام اهل سرزمین‌های مختلف بودند و در میان آنها رومی، ترک، و از اهالی صقالبه وجود داشت اما امام با آنان با زبان خودشان سخن می‌گفت.
خادم امام از توانایی ایشان از تکلم با زبان‌های مختلف تعجب می‌کند، چرا که امام فرصتی نداشته تا این همه زبان را بیاموزد.
در نقل‌های تاریخی موارد متعددی از تکلم امامان معصوم (ع) به زبان‌های دیگر نقل شده از جمله در بحار‌الانوار آمده است که معروف است که امام حسن عسکری (ع) به زبان فارسی، ترکی و هندی و...