سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

رفع تمام تحریم‌ها، خواست مشروع ایران است

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 16:41
وزیر امور خارجه پیشین انگلیس خروج دولت سابق آمریکا از توافق هسته‌ای ایران را عامل اصلی مشکلات کنونی و گروگان‌گیری مسائل منطقه‌ای و موشکی در تفاهم احیای مفاد برجام از سوی بایدن را غیرسودمند خواند.
ايران،آمريكا،انگليس،مسائل،جمهوري،استراو،مذاكرات،سفر،پاسخ،جك، ...

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، هم زمان با سفر «انریکه مورا» معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به ایران برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی درباره‌ آینده برجام، جک استراو وزیر امور خارجه اسبق انگلیس درباره ارزیابی او از روند مذاکرات برجامی صحبت کرد.
استراو گفت که طی ماه‌های اخیر، مذاکرات برجام در چند نوبت متوقف شد.
وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در پاسخ به سووالی درباره ارزیابی او از رفتار ایالات متحده که به رغم ابراز تمایل برای بازگشت به برجام همچنان سیاست فشار حداکثری دولت سابق را اعمال، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض و اجرای تعهداتش را به مذاکره درباره برخی مسائل خارج از برجام گره زده گفت: رئیس جمهوری سابق آمریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی را علیه ایران وضع کرد که مورد حمایت انگلیس، فرانسه، آلمان و سایر اعضای برجام نبود.
استراو در خصوص گروگانگیری مسائل منطقه‌ای و موشکی توسط آمریکا برای بازگشت به برجام اظهار داشت که این مسائل برای ایالات متحده و ایران حائز اهمیت و حساس است.
وزیر امور خارجه اسبق انگلیس گفت: من در اینکه آمریکا بخواهد درباره مسائل منطقه مذاکره کند مشکلی نمی‌بینم اما اینکه آن‌ها گمان کنند می‌توانند این مسائل را به برجام گره بزنند، رویکردی مبهم و غیر واقعی است.
جک استراو در پاسخ به ارزیابی او نسبت به موضع ایران در مذاکرات برجام مبنی بر لغو تمام تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: زمانی که برجام اجرا شد و پیش از آنکه ترامپ به صورت یکجانبه از آن خارج شود تمام تحریم‌ها برداشته شد و در واقع فعال نبود.
لذا از هرگونه اقدامی در زمینه رفع تحریم‌ها استقبال می‌کنم.