خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

تحلیلی واقعگرایانه بر انتخابات پارلمانی عراق

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 16:24
به نظر می‌رسد اکثر جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی مؤثر و شناخته‌شده در عراق به هیچ عنوان نتیجه فعلی انتخابات را تا زمانی که شمارش آرا به صورت دستی و با حضور نمایندگان همه جریان‌ها نخواهند پذیرفت.
انتخابات،عراق،آراء،نتايج،شمارش،سياسي،اعلام،نتيجه،دستي،كميسار ...

خلاصه خبر

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق تأکید کرده که نتایج نهایی انتخابات هنوز اعلام نشده و آن‌چه اعلام شده، قابل تغییر است.
ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات
هیأت هماهنگ‌کننده احزاب شیعی عراق هم در واکنش به بازشماری آراء بیانیه‌ای صادر کرده است.
از طرفی، "ندی جودت" عضو فراکسیون "النصر" در پارلمان عراق برخی احزاب سیاسی را به سرقت آراء در جریان شمارش آراء متهم کرد.
جودت با انتقاد از ساز و کار شمارش آراء، بر ضرورت محاکمه همه کسانی که در سرقت آراء مردم دست دارند تأکید کرد.
ائتلاف "الوطنیه" در بیانیه خود هشدار داده است که وضعیت موجود به هدف اصلی انتخابات که همان اصلاح امور بوده، منجر نخواهد شد.
یک منبع آگاه گفت بعد از بازشماری آراء توسط کمیساریای عالی انتخابات، کرسی‌های ائتلاف الفتح به ۲۱ کرسی و کرسی‌های ائتلاف دولةالقانون نیز به ۴۰ کرسی رسیده است.
ائتلاف‌های الفتح، دولة القانون، عصائب اهل‌الحق، کتائب حزب‌الله، حزب اسلامی و حزب اتحاد میهنی کردستان نتایج انتخابات پارلمانی عراق را ساختگی خوانده و رد کرده‌اند.
کمیساریای عالی انتخابات عراق در پاسخ به معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی اعلام کرده است که دستگاه‌های رأی‌گیری بسیار پیشرفته و دقیق هستند و امکان جابه جایی آراء وجود ندارد.
کمیساریای عالی انتخابات عراق همچنین در واکنش به درخواست‌ها به بازشماری آراء گفت که امکان بازشماری همه آراء نیاز به رأی دادگاه دارد.
مخالفت نماینده سازمان ملل با شمارش دستی آرا
پس از بازشماری دستی بخشی از آراء انتخابات پارلمانی عراق و تغییراتی در تعداد نمایندگان راه‌یافته به پارلمان، اکنون که قرار است بخشی دیگر از صندوق‌های باقی‌مانده شمارش شوند، برخی ناظران می‌گویند نماینده سازمان ملل، مانع شمارش دستی آراء شده است.
بیرون از مرکز شمارش آراء اما، جریان‌ها و ائتلاف‌های معترض به نتیجه انتخابات نظر دیگری دارند.
"حسین مونس" رئیس جنبش حقوق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با "حسن سالم" نامزد ائتلاف فتح از طرفداران خود خواسته در بالاترین آمادگی باشند.
نقش امارات در تقلب در انتخابات عراق
۲- انتخابات، تنهامسیر توسعه و حل مشکلات مردم است.
۱- سرقت آراء مردم از طریق سایبری و سیستماتیک (چرا که سرور دستگاه‌های شمارش آراء خارج از عراق قرار دارد.)
۵- اشتباه در شمارش آراء
۶- عدم تطبیق آراء اخذشده با آراء شمارش‌شده